Skoro jasno
11°
Bratislava
Roland
9.5.2025
Prvé dôležité tipy pre registráciu domény
Zdielať na

Prvé dôležité tipy pre registráciu domény

registrácie domény PR správa

Zdroj: despoistphotos.com

INZERCIA / Doménové meno je v podstate vizitkou každej webstránky. Toto meno a vybraná doména najvyššej úrovne vytvárajú prvý dojem o spoločnosti alebo blogu už pred prvým kliknutím na stránku. Čo treba splniť pri výbere domény: Názov by mal byť stručný a atraktívny pre potenciálnych návštevníkov a tiež pre vyhľadávače. Navyše, je potrebné dodržať niekoľko formálnych a právnych procedúr. Zhrnuli sme najdôležitejšie tipy pre registráciu domény.

Registrácia vlastnej domény

Či už ide o online obchod, blog alebo súkromnú webstránku, každý web projekt začína od vhodného názvu domény. Tento názov sa skladá z domény najvyššej úrovne (TLD) s koncovkou napr. .co.uk alebo .com, a domény druhej úrovne, čiže mena domény. Požadované meno sa dá nájsť rýchlo a takmer žiadny čas nezaberie kontrola, či je ešte stále dostupné.

Poskytovateľ následne pokračuje v registrácii vybraného názvu v príslušnom registri domény. Existujú organizácie, ktoré majú na starosti registráciu každej TLD. Poskytovatelia s nimi ako registre spolupracujú. Ak si chcete zaregistrovať doménu na piatich rôznych TLD, musíte teoreticky kontaktovať päť rôznych registrov domény. Registre ako IONOS preberajú zodpovednosť za komunikáciu.

Pred zaregistrovaním domény sa musí každý používateľ uistiť, že používanie vybraného názvu domény nezasahuje do existujúcich ochranných práv. Porušenie ochranných práv domény je jedným z najbežnejších pochybení pri registrácii domény.

FREEPIK.com

1. Vytvorenie domény druhej úrovne

V USA je pri tvorbe doménového mena relatívne veľká sloboda. Stále však treba dodržať niekoľko technických požiadaviek: Môžu sa používať písmená od A po Z, číslice od 0 po 9 a tiež spojovníky, hoci tieto nie je možné umiestniť na začiatku názvu domény druhej úrovne. Ďalšie symboly, ako napr. bodky, lomítka či otázniky, nie sú povolené. Názov domény by mal pozostávať z max. 63 znakov.

Môže sa tiež stať, že niektoré názvy domén, ktoré sa nedali zaregistrovať ešte pred pár rokmi, sú dnes už povolené. Príkladom je názov domény pozostávajúci z dvoch znakov, napr. www.hi.com. Vyberte si názov, ktorý súvisí s Vašou webovou stránkou alebo obchodným názvom a uistite sa, že v ňom nie je dôležité, či ide o malé alebo veľké písmená. Vyhnite sa použitiu 2 slov bez spájacieho znaku, napr. “-“, inak môžete ohroziť čitateľnosť názvu: NiceShoes.online vs. nice-shoes.online

2. Výber domény najvyššej úrovne

Doména najvyššej úrovne je zároveň najvyššou úrovňou odlíšenia názvu domény a tiež jeho poslednou časťou, napravo od bodky. V súčasnosti sú najpoužívanejšími koncovkami .com, .net, .org a koncovky priradené jednotlivým krajinám, ako napr. .de, .es či .us. Od marca 2013 sú však na trhu obľúbené aj nové koncovky domén najvyššej úrovne, ako napr. .online, .club, .business, .top, .expert a podobne. Vo všeobecnosti rozlišujeme:

  • generické TLD: Generické domény najvyššej úrovne naznačujú, o aký typ webstránky ide. Preto by ste mohli očakávať, že stránka firmy bude mať koncovku .com, zatiaľ čo koncovka .org bude patriť nejakej organizácii.
  • TLD jednotlivých krajín: Tieto domény informujú o pôvode webstránky. Väčšinou sa pre určenie krajiny používajú dve písmená, napr. .de pre Nemecko, .hu pre Maďarsko či .es pre Španielsko.
  • Nové generické domény najvyššej úrovne: umožňujú vytváranie veľmi špecifických doménových mien a vďaka doméne najvyššej úrovne naznačujú používateľom, o aký typ webstránky ide. Obchodné termíny ako .online či .business sú tiež povolené, ako aj slová, ktoré môžu upresniť lokalizáciu v rámci jednej krajiny, ako napr. .nyc, .vegas, .london či .wales. Asi 700 nTLD je aktuálne v procese registrácie. V IONOSe si môžete aj predbežne registrovať, či presnejšie predobjednať nové domény najvyššej úrovne ešte pred ich oficiálnym uvedením na trh. Nové TLD sú dobrou alternatívou, ak je Vaše vybrané doménové meno už priradené k inej doméne najvyššej úrovne, no Vy ste preň aj tak jednoznačne rozhodnutí.

Ďalší typ pre registráciu domény: Je rozumné zaistiť si niekoľko koncoviek a variácií názvu a nastaviť si z nich presmerovanie na Vašu oficiálnu webstránku. Poskytovatelia často ponúkajú výhodné balíky, preto sa oplatí zaregistrovať si svoje vytúžené meno domény s rôznymi TLD. Zvýši sa tým vyhľadateľnosť Vášho webu a zabezpečíte si všetky potrebné variácie jeho názvu, ktoré tým pádom nebudú dostupné iným.

‘Kúpa’ domény

Keď si zaregistrujete doménu, iba si ju vlastne na určité obdobie prenajímate; termín ‘kúpa’ domény je teda technicky nesprávny. Ak po uplynutí dohodnutého obdobia nepredĺžite zmluvu, bude názov domény opäť dostupný a ktokoľvek si ho môže prenajať. Čo sa týka predaja doménového mena, nejde o skutočný prechod vlastníctva z osoby A na osobu B, ale iba o prevzatie registrácie. Spôsobom na ochranu vlastníctva domény je registrácia na niekoľko rokov a umožnenie automatického obnovenia. Registrácia na niekoľko rokov tiež ukotví cenu, pretože zaplatíte raz za celé obdobie, čo Vás môže ochrániť pred nárastom ceny počas trvania obdobia registrácie.

Čo sa stane pri zmene poskytovateľa?

Ak chcete zmeniť poskytovateľa služby (registrátora), no chcete si udržať svoju zaregistrovanú doménu, nemali by ste naraziť na problémy. Potrebujete len autorizačný kód svojej domény, ktorý si vyžiadate od pôvodného poskytovateľa. Napríklad, ak plánujete prejsť od nejakého poskytovateľa k IONOS, budete musieť kvôli potvrdeniu prenosu vyplniť špeciálny formulár na prenos domény. Následne budú vykonané všetky potrebné kroky. Ako už bolo spomenuté, úlohou poskytovateľa je kontaktovanie príslušného registra domény.

Nezabudnite, že poskytovateľa môžete zmeniť až vtedy, keď ubehne prinajmenšom 6 mesiacov od registrácie domény.

Dĺžka trvania prenosu domény závisí od procesných pravidiel jednotlivých registrátorov. Pri generických TLD a nTLD by to malo trvať päť až šesť pracovných dní, no a následná aktualizácia DNS si vyžiada ďalších 24 až 48 hodín.

Odporúča sa požiadať o prenos domény najneskôr jeden mesiac pred vypršaním zmluvy s aktuálnym poskytovateľom. Ak bude požiadavka doručená prineskoro, možno zistíte, že obdobie poskytovania služby - príslušnej domény - musí byť obnovené u súčasného poskytovateľa, kým nedôjde k prenosu k novému.

3. Žiadna doména bez ochrannej známky

Ak sa rozhodnete predávať topánky značky Adidas vo svojom e-shope, možno si pomyslíte, že by dávalo zmysel zahrnúť názov tejto značky do názvu domény. Musíte si však dávať naozaj dobrý pozor, pretože je pomerne jednoduché porušiť práva na ochrannú známku a ochranu názvu. Použitie názvu značky či spoločnosti je možné iba s predchádzajúcim súhlasom vlastníka autorských práv. Preto je vždy potrebné vyžiadať si jednoznačný písomný súhlas. Ak použijete názov značky alebo spoločnosti v názve domény bez tohto súhlasu, môže Vám byť doručené upozornenie. Nemali by ste podceniť predmet a hodnotu sporu. Hodnoty sporu vo výške až do 50 000 EUR nie sú ničím výnimočným. Ak sa chcete chrániť pred pokutami a súdnymi procesmi, je najlepšie hrať podľa pravidiel a skontrolovať Vaše vybrané meno domény pred registráciou z nasledovných perspektív:

  • Názvy značiek a spoločností: Je lákavé použiť pre názov vášho obchodu veľkú značku kvôli prilákaniu zákazníkov, vo väčšine prípadov to však nie je dovolené, aj keď by názov značky uľahčil oslovenie cieľovej skupiny. Mnoho názvov spoločností je takisto chránených a nesmú byť použité v názvoch domén tretích strán.
  • Mená celebrít: Mená verejne známych ľudí môžu byť takisto chránené právom, preto sú mená a priezviská tiež väčšinou chránené, pokiaľ nejde o všeobecné mená. Ak chce niekto vytvoriť fanúšikovskú stránku Helen Mirren alebo blog o tom, že výborne napodobňuje Davida Beckhama, mal by vziať pri tvorbe názvu domény do úvahy práva týchto celebrít.
  • Domény s preklepmi: Typické preklepy ako napr. ebey.com, gogle.com alebo amason.com tiež nie sú povolené ako názvy domén, pretože sú často chránené pred podobnými chybami, aby sa kvôli nim nepoškodilo dobré meno značky. Túto informáciu môžete využiť aj vo svojom vlastnom podnikaní a chrániť sa pred podobnými preklepmi v názvoch domén.
  • Slávne názvy: Či už ide o film, názov periodika či seriálu, dobre známe názvy by sa nemali používať ako názvy domény. Sú totiž väčšinou chránené autorskými právami a ich neautorizované používanie nie je dovolené.

Názvy miest, organizácií či iných orgánov verejnej moci by tiež nemali byť používané ako názvy domén, pretože by ste tým mohli porušiť ich práva na obchodnú značku. Vo všeobecnosti platí nasledovné: K zneužitiu značky dochádza, keď má niekto prospech z publicity. Veľké a dobre známe názvy ako Mercedes a BMW nesmú byť kvôli ochrane registrované ako značky.

Overenie ochrannej známky domény

Právo na ochrannú známku domény sa vzťahuje na komerčné webstránky. Na súkromné webstránky bez komerčného charakteru sa tieto pravidlá nevzťahujú. Ak chcete na Vašej stránke zarobiť, hoci aj jediným reklamným bannerom, musí byť názov Vašej domény v prísnom súlade s právom na ochrannú známku. Názvy a termíny, ktoré spadajú pod právnu ochranu, môžete nájsť v príslušných patentných úradoch a úradoch pre ochranné známky. Overenie pomocou nich je jednoduché a bezplatné. Pre rýchly prieskum sú vhodné nasledovné stránky:

  • Európske trhy: OAMI Europa
  • Medzinárodné trhy: WIPO International

Pomocou týchto vyhľadávačov si môžete overiť, či už bol termín, ktorý chcete mať vo svojej doméne, zaregistrovaný ako ochranná známka. Použitie podobne znejúcich značiek či log s chránenými grafickými prvkami je tiež porušením práv na ochrannú známku.

Kontrola podobne znejúcich značiek sa nedá vykonať na uvedených stránkach, preto je potrebné kontaktovať právnika s príslušnou špecializáciou. Tento článok sa nedá považovať za právnu pomoc a nemôže nahradiť poradenstvo od kvalifikovaného právnika.