Za otepľovanie arktickej oblasti môže ubúdanie ľadu a snehu

Za otepľovanie arktickej oblasti môže ubúdanie ľadu a snehu

Archívna reportáž
Dvaja kajakári na Aljaške videli globálne otepľovanie v priamom prenose. Počas výletu sa im pred ich očami zrútila časť ľadovca: embed kód
BRATISLAVA / Strata snehovej a ľadovej pokrývky v arktickej oblasti je hlavným dôvodom zníženia schopnosti povrchu odrážať teplo. Doteraz si vedci mysleli, že príčinou sú najmä sadze, ktorých je v oblasti čoraz menej, no otepľovanie stále pokračuje. Schopnosť odrážať žiarenie od povrchu sa nazýva albedo.

Arktický región sa od 80. rokov minulého storočia oteplil až trojnásobne viac v porovnaní so svetovým priemerom, informuje BBC. Podľa novej štúdie za to môže práve zníženie albedo efektu.

Sneh a ľad odrážajú slnečné svetlo, čo zabraňuje otepľovaniu povrchu. Tmavší povrch absorbuje viac tepla, čo zapríčiňuje otepľovanie v spomínanej oblasti a ďalšie topenie snehu a ľadu.

To má za následok zosilnenie cyklu otepľovania, fenoménu, ktorý sa nazýva polárne zosilnenie.

Použili satelitné zábery 

Tím vedcov zo Spojených štátov amerických použil satelitné dáta siahajúce do 80. rokov 20. storočia a určil tak mieru albedo efektu, ku ktorému prispievajú rovnakou mierou ľad na mori, sneh, ktorý sa na ňom nachádza, a ľad na pevnine.

Niektorí vedci sa domnievajú, že sadze zohrávajú dôležitú úlohu v redukcii albedo efektu. Hailong Wang z Pacific Northwest National Laboratory uviedol, že sa pokúsili o "kvantifikáciu tohto vplyvu".

"Absorbovanie sadzí snehom a ľadom má minimálny dopad na redukciu albedo efektu," dodal.

Zrážky sú početnejšie, no snehu je málo 

Štúdia ukázala, že počas jarí a liet medzi rokmi 1982 a 2014 došlo počas jednej dekády k redukcii albedo efektu na povrchu v arktickej oblasti o 1,25 až 1,51 percenta.

Otepľovanie viedlo aj k početnejším zrážkam v oblasti, no nie k sneženiu, ale k dažďu. "Čoraz menej sneží, čo má za následok približne 30-percentné zníženie snehovej pokrývky," objasnil Wang.

Naša planéta sa nachádza v stave klimatickej núdze. Môže dôjsť k zrúteniu ekosystémov a viaceré územia sa stanú neobývateľnými, varujú vedci: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA/BBC

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Krimi
05:40 Noviny TV JOJ
06:25 Labková patrola II.
05:10 NAŠI IV.
05:35 Súdna sieň
06:30 Súdna sieň
05:10 Kto porazí šéfkuchára
05:30 Kto porazí šéfkuchára
05:55 Keď je pečenie umenie IV.
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 To nejsi Ty
07:55 Kapitán Trueno a Svatý Grál
09:55 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy