Záchranári ratovali srnca, ktorý sa rozhodol preplávať jazero

Záchranári ratovali srnca, ktorý sa rozhodol preplávať jazero

NIEDZICA / Poľským vodným záchranárom sa podarilo nakrútiť unikátne zábery. Jeleň chcel preplávať dva kilometre široké jazero s hĺbkou 55 metrov.

Vodní záchranári natočili zábery na Čorstýnskom jazere pri zámku Niedzica na slovensko-poľských hraniciach. Mladý srnec si to namieril priamo kížom cez celé jazero. "Počas bežnej hliadky sme si všimli, že srnec sa snaží preplávať na druhý breh. Bola to nezvyčajná situácia, tak sme išli bližšie," hovorí záchranár a autor videa Dominik Dunajczan. 

"Začal vystupovať na skaly, ale bol to veľmi ťažký terén a tak spadol späť do vody," dodáva záchranár. 

Vodní záchranári sa nestarajú iba o záchranu ľudských životov, ale pomáhajú aj zvieratám, ktoré v jazere uviaznu. Tento srnec mal šťastie a nakoniec sa mu podarilo z jazera vyliezť. Záchranári tvrdia, že prípadov, kedy zvieratá skáču do jazera je čoraz viac. "Podľa toho čo vieme, tak tadeto kedysi viedla migračná trasa zvierat. Tým, že sa vytvorilo Čorstýnske jazero sme pre ne urobili takpovediac umelú bariéru, ktorú musia prekonať," hovorí šéf vodných záchranárov Marek Jasiński. 

"Zvyčajne, keď vidíme takto zviera, ako sa trápi vo vode, vezmeme ho na čln a prevezieme na druhý breh. Chceme zabezpečiť, aby sa mu nič nestalo. Našťastie srnec bol dostatočne silný," dodáva Dominik Dunajczan. 

"Je veľmi ťažké povedať, prečo zvolil takúto trasu. Ale je veľmi dobré, že ukáže človeku, že dokáže aj tie naše bariéry prekonať a nerobí mu to problém," hovorí Jozef Hybler zo Štátnych lesov TANAPU.

Divá zver spôsobí poľnohospodárom každý rok veľké škody. Problém s premnožením sa ale nedarí dlhodobo vyriešiť. Pozrite si reportáž:

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
09:15 Profesionáli III.
10:20 Nákupné maniačky
11:45 NOVÉ BÝVANIE
09:45 Policajt z L.A.
11:00 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
12:05 Neserte nám pestúnku II.
10:00 Jahôdka a jej kamaráti II.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Zabi nudu! II.
08:45 Lásce v patách
10:20 O(d)puštění
11:55 Roman Polanski: Pravdivý příběh