Ohromujúci objav NASA: Na Mesiaci našli vodný ľad

Ohromujúci objav NASA: Na Mesiaci našli vodný ľad

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Definitívne potvrdili prítomnosť vodného ľadu na povrchu Mesiaca. Informovala o tom na svojom webe vesmírna agentúra NASA, podľa ktorej vedci priamo pozorovali jednoznačné dôkazy ľadu na jeho oboch póloch.

Ľad sa podľa správy nachádza v najtemnejších a najchladnejších kútoch polárnych oblastí. Miesta jeho výskytu sú roztrúsené a môžu byť veľmi staré. Na južnom póle sa väčšina ľadu sústredí v kráteroch, zatiaľčo na severnom póle je ľad roztrúsený do priestoru, ale riedko. 

Voda v pevnom skupenstve bola objavená vďaka prístroju NASA Moon Mineralogy Mapper (M3), ktorý bol vyslaný k Lune na palube indickej sondy Čandraján-1 už v roku 2008. Sonda vtedy fungovala necelý rok. Dáta získané týmto zariadením využil vedecký tím vedený expertkou Shuai Li z Havajskej a Brownovej univerzity k identifikácií troch špecifických znakov, ktoré definitívne potvrdili, že na povrchu Mesiaca je vodný ľad. 

S dostatkom ľadu nachádzajúcom sa priamo na povrchu by voda mohla byť použitá ako zdroj pre budúce expedície k výskumu Mesiaca a dokonca aj k pobytu na ňom. Potenciálne by bola dostupná lepšie ako voda zistená pod mesačným povrchom, informuje portá BBC. 

V súvislosti s Mesiacom ľudia mohli pozorovať nedávno jeho zatmenie. Nestihli ste? Pozrite si reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
12:35 TOP STAR
10:15 Nákupné maniačky
11:55 NOVÉ BÝVANIE
13:15 Simpsonovci XXII.
10:55 JAG IV.
12:00 Slobodní so záväzkami
12:30 Slobodní so záväzkami
11:20 Fix a Foxi
11:45 Albert spoznáva svet
12:00 Oskar v balóne
09:55 Dům snů
11:40 Vztah pro psa
13:15 Kid