Ohromujúci objav NASA: Na Mesiaci našli vodný ľad

Ohromujúci objav NASA: Na Mesiaci našli vodný ľad

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Definitívne potvrdili prítomnosť vodného ľadu na povrchu Mesiaca. Informovala o tom na svojom webe vesmírna agentúra NASA, podľa ktorej vedci priamo pozorovali jednoznačné dôkazy ľadu na jeho oboch póloch.

Ľad sa podľa správy nachádza v najtemnejších a najchladnejších kútoch polárnych oblastí. Miesta jeho výskytu sú roztrúsené a môžu byť veľmi staré. Na južnom póle sa väčšina ľadu sústredí v kráteroch, zatiaľčo na severnom póle je ľad roztrúsený do priestoru, ale riedko. 

Voda v pevnom skupenstve bola objavená vďaka prístroju NASA Moon Mineralogy Mapper (M3), ktorý bol vyslaný k Lune na palube indickej sondy Čandraján-1 už v roku 2008. Sonda vtedy fungovala necelý rok. Dáta získané týmto zariadením využil vedecký tím vedený expertkou Shuai Li z Havajskej a Brownovej univerzity k identifikácií troch špecifických znakov, ktoré definitívne potvrdili, že na povrchu Mesiaca je vodný ľad. 

S dostatkom ľadu nachádzajúcom sa priamo na povrchu by voda mohla byť použitá ako zdroj pre budúce expedície k výskumu Mesiaca a dokonca aj k pobytu na ňom. Potenciálne by bola dostupná lepšie ako voda zistená pod mesačným povrchom, informuje portá BBC. 

V súvislosti s Mesiacom ľudia mohli pozorovať nedávno jeho zatmenie. Nestihli ste? Pozrite si reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:30 TOP STAR
12:50 Hoď svišťom
13:45 Hoď svišťom
12:05 Prvé oddelenie
12:35 Letecké katastrofy VII.
13:40 Simpsonovci VI.
11:30 Ochranca II.
13:30 Hawaii 5.0 VI.
14:30 Kosti VII.
12:30 Rybičky Flip a Flap
12:35 Albert pozná prírodu najlepšie
13:10 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
10:40 Need for Speed
12:55 Milionové Vánoce
14:45 Královský víkend