Ohromujúci objav NASA: Na Mesiaci našli vodný ľad

Ohromujúci objav NASA: Na Mesiaci našli vodný ľad

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Definitívne potvrdili prítomnosť vodného ľadu na povrchu Mesiaca. Informovala o tom na svojom webe vesmírna agentúra NASA, podľa ktorej vedci priamo pozorovali jednoznačné dôkazy ľadu na jeho oboch póloch.

Ľad sa podľa správy nachádza v najtemnejších a najchladnejších kútoch polárnych oblastí. Miesta jeho výskytu sú roztrúsené a môžu byť veľmi staré. Na južnom póle sa väčšina ľadu sústredí v kráteroch, zatiaľčo na severnom póle je ľad roztrúsený do priestoru, ale riedko. 

Voda v pevnom skupenstve bola objavená vďaka prístroju NASA Moon Mineralogy Mapper (M3), ktorý bol vyslaný k Lune na palube indickej sondy Čandraján-1 už v roku 2008. Sonda vtedy fungovala necelý rok. Dáta získané týmto zariadením využil vedecký tím vedený expertkou Shuai Li z Havajskej a Brownovej univerzity k identifikácií troch špecifických znakov, ktoré definitívne potvrdili, že na povrchu Mesiaca je vodný ľad. 

S dostatkom ľadu nachádzajúcom sa priamo na povrchu by voda mohla byť použitá ako zdroj pre budúce expedície k výskumu Mesiaca a dokonca aj k pobytu na ňom. Potenciálne by bola dostupná lepšie ako voda zistená pod mesačným povrchom, informuje portá BBC. 

V súvislosti s Mesiacom ľudia mohli pozorovať nedávno jeho zatmenie. Nestihli ste? Pozrite si reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:40 Súdna sieň
10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
09:45 IQ TAXI
10:40 Najkrajšie bývanie III.
11:40 NA CHALUPE
09:50 Vražedné čísla IV.
11:05 Vražedné čísla IV.
12:10 Kosti IX.
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam X.
10:35 Okido I.
09:55 Dívka z divočiny
11:35 Řidičák snadno a rychle
13:10 Sedmilhář