Ohromujúci objav NASA: Na Mesiaci našli vodný ľad

Ohromujúci objav NASA: Na Mesiaci našli vodný ľad

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Definitívne potvrdili prítomnosť vodného ľadu na povrchu Mesiaca. Informovala o tom na svojom webe vesmírna agentúra NASA, podľa ktorej vedci priamo pozorovali jednoznačné dôkazy ľadu na jeho oboch póloch.

Ľad sa podľa správy nachádza v najtemnejších a najchladnejších kútoch polárnych oblastí. Miesta jeho výskytu sú roztrúsené a môžu byť veľmi staré. Na južnom póle sa väčšina ľadu sústredí v kráteroch, zatiaľčo na severnom póle je ľad roztrúsený do priestoru, ale riedko. 

Voda v pevnom skupenstve bola objavená vďaka prístroju NASA Moon Mineralogy Mapper (M3), ktorý bol vyslaný k Lune na palube indickej sondy Čandraján-1 už v roku 2008. Sonda vtedy fungovala necelý rok. Dáta získané týmto zariadením využil vedecký tím vedený expertkou Shuai Li z Havajskej a Brownovej univerzity k identifikácií troch špecifických znakov, ktoré definitívne potvrdili, že na povrchu Mesiaca je vodný ľad. 

S dostatkom ľadu nachádzajúcom sa priamo na povrchu by voda mohla byť použitá ako zdroj pre budúce expedície k výskumu Mesiaca a dokonca aj k pobytu na ňom. Potenciálne by bola dostupná lepšie ako voda zistená pod mesačným povrchom, informuje portá BBC. 

V súvislosti s Mesiacom ľudia mohli pozorovať nedávno jeho zatmenie. Nestihli ste? Pozrite si reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 INKOGNITO - VEĽKONOČNÉ
21:45 INKOGNITO
23:10 SEDEM
20:10 Najdlhšia jazda
22:55 Nájomný vrah
01:00 It's Always Sunny in Philadelphia XIII.
20:10 Bez druhej šance
21:20 Bez druhej šance
22:40 Spravodlivosť v krvi VII.
20:55 Príbehy dvoch myší II.
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:35 Sam a Max
20:15 Nejkrásnější den
22:15 Gringo: Zelená pilule
00:20 Milenci těch druhých