Neuveríte, kto postavil túto majestátnu katedrálu

Neuveríte, kto postavil túto majestátnu katedrálu

Archívna reportáž
embed kód
QUEENSLAND / Jeden z popredných evolučných biológov zverejnil na sociálnej sieti fotografiu na pohľad jedinečnej katedrály. Veľmi pripomína slávnu barcelonskú stavbu Antonia Gaudího, Sagradu Familiu.

Profesor Richard Dawkins zverejnil na Twitteri fotografiu obdivuhodnej štruktúry, postavenej "bez architekta, bez nákresov, dokonca aj bez DNA". Termity využívajú spletité štruktúry ako klimatizáciu pre kolóniu žijúcu pod zemou, píše portál Daily Mail. "Farba tohto termitiska je dosť sivá, čo je typické pre magnetické termity žijúce na severe Austrálie," hovorí odborník na hmyz, Matt Shardlow. Tieto termity stavajú svoje termitiská na severo-južnej línii, zarovnané podľa magnetického poľa Zeme.

"Zdá sa, že termitisko tejto kolónie bol istom momente zničený a tie vežičky sú výsledkom snahy stavbu čo najrýchlejšie zrekonštruovať," hovorí Shardlow.

Takéto termitiská podobné katedrálam stavajú dva druhy termitov, tzv. magnetické Amitermes meridionalis a katedrálové Nasutitermes triodiae. Štruktúry sú vytvorené z výlučkov, bahna a dreva, čím vytvoria vodeodolnú substanciu. Termity žijú pod zemou, čo si žiada špeciálne dodávanie kyslíka, termitiská fungujú ako klimatizačný systém, vzduch je chodbami vháňaný kolónii pod zemou. Zároveň tým "kŕmia" huby, ktorými sa potom živia. Niektoré termitiská merajú až 8 metrov na výšku.

"Ak si uvedomíme, že termit - robotník má asi 3 milimetre, tieto termitiská by pri prirovnaní termita k rozmerom človeka mali ekvivalent štyroch veží Burj Khalifa postavených na seba," povedal profesor environmentálnych vied Nathan Lo.

Pozrite si ako vyzerá Nový rok pri jednej z najvyšších budov sveta, Burj Khalifa v Dubaji:

Zdroj: noviny.sk/dailymail.co.uk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:20 Súdna sieň
11:00 Dr. Dokonalý
09:45 Simpsonovci IV.
10:15 Najlepšie svetové videá V.
11:30 Áno, šéfe USA III.
08:55 Nákupné maniačky
10:20 UHÁDNI MÔJ VEK
11:20 Vražedné Miami II.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
08:35 Rodinný víkend
10:30 Blbec k večeři
12:30 Děkan Spanley