V kanalizácii je toľko zlata, žeby stálo za to ho ryžovať

V kanalizácii je toľko zlata, žeby stálo za to ho ryžovať

Archívna reportáž
embed kód
BERN / Podľa výskumného ústavu Eawag sa do kanalizácie dostanú ročne kilogramy zlata aj striebra. V niektorých prípadoch je koncentrácia drahých kovov taká vysoká, žeby sa oplatilo ich zo splaškov dokonca ťažiť.

Do švajčiarskych čističiek odpadových vôd doputuje ročne podľa ústavu Eawag až 3000 kilogramov striebra a 43 kíl zlata, píše portál idnes.cz.  Hodnota týchto kovov sa pohybuje okolo milióna eur. Najmä v niektorých čističkách v juhošvajčiarskom kantóne Ticino je vraj koncentrácia zlata taká vysoká, že by stálo za to ho zo splaškov ryžovať.

Švajčiari však nesplachujú do záchodov svoje šperky, za obsah drahých kovov môže najmä priemysel. V kantóne Ticino je niekoľko podnikov na spracovanie zlata. Striebro putuje do do kanalizácie predovšetkým z chemických a farmaceutických firiem, ale aj z Hi-Tech podnikov.

Podľa hlavného autora štúdie, Basa Vriensa, sú v odpadových vodách výrazné koncentrácie aj iných vzácnych kovov a ďalších prvkov, napríklad tantalu, nióbu, titánu a gadolínia. Pre ľudské zdravie nie sú tieto koncentrácie škodlivé, uvádza sa v štúdii. Zároveň však pripúšťajú, že celý rad nových prvokov a ich vplyv na človeka ešte nepreskúmali.

Zdroj: noviny.sk/idnes.cz

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:25 ŠPORT
19:45 Profesionáli VII.
20:35 Najdlhšia jazda
23:05 Festivalové minúty
19:35 Prvé oddelenie II.
20:10 Dr. House VI.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas
20:00 Príbehy dvoch myší
20:25 Robošváb IV.
20:50 Sherm a jeho mikróby
18:35 Poslední templář
20:15 FILM TÝDNE: PREMIÉRA: Mapy ke hvězdám
22:15 Kolonie