Biomolekuly ako na dlani. Nobelova cena za chémiu má svojich víťazov

Biomolekuly ako na dlani. Nobelova cena za chémiu má svojich víťazov

Archívna reportáž
embed kód
ŠTOKHOLM / Nobelovu cenu za chémiu získali Jacques Dubochet, Joachim Frank a Richard Henderson za vývoj kryo-elektrónovej mikroskopie. Je to moderná zobrazovacia metóda, ktorá zjednodušuje a zlepšuje viditeľnosť biomolekúl v roztoku vo vysokom rozlíšení. Svoje rozhodnutie oznámila Kráľovská švédska akadémia vied, podľa ktorej môže nová metóda prispieť pri vývoji nových liekov.

Kryo-elektrónová mikroskopia umožňuje štúdium bunkovej architektúry, vírusov a proteínových komplexov takmer v atómovom rozlíšení. "Vedci teraz môžu zmraziť biomolekuly uprostred pohybu a zobraziť procesy, ktoré doposiaľ nevideli. Táto metóda uviedla biochémiu do novej éry," uviedla Kráľovská švédska akadémia vied. 

Tento rok už boli ohlásené dve Nobelove ceny. V pondelok za lekárstvo dostali cenu Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za výskum v oblasti chronobiologie. V utorok bola za fyziku vyznamenaná trojica Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne za kľúčový príspevok na pozorovanie gravitačných vĺn vo vesmíre.

Vo štvrtok oznámia nositeľa Nobelovej ceny za literatúru a v piatok nositeľa ceny za mier. Nasledujúci pondelok bude známy aj laureát Nobelovej ceny za ekonómiu. 

Prestíž, diplom a... deväť miliónov

Na ocenených čaká medaila, diplom a finančná prémia, ktorá je tento rok o milión švédskych korún väčšia ako ten minulý. Zatiaľ čo minulý rok boli výhercovia dotovaní čiastkou osem miliónov, v súčasnosti je to deväť miliónov švédskych korún, teda asi 347 061 eur.

Ceny budú ako každý rok odovzdané v deň výročia Nobelovej smrti 10. decembra, cenu za mier odovzdajú v Osle a ostatné v Štokholme. Medzi rokmi 1901 a 2017 bolo udelených 108 Nobelových cien za chémiu. 

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
07:20 Ferdo Mravec
05:35 Najkrajšie bývanie I.
06:20 NAŠI I.
06:45 Fantastické torty
06:20 Hľadá sa dom pre milionárov - New York V.
08:05 Policajt z L.A.
10:25 Hľadá sa dom pre milionárov - New York V.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Bobove dobrodružstvá na pláži
05:35 Sam a Max
05:25 Diana
07:25 Pan Dokonalý
09:05 Slunce, seno, erotika