Narodil sa s polovicou srdca a nedávali mu veľkú nádej. Teraz zabehol detský triatlon

Narodil sa s polovicou srdca a nedávali mu veľkú nádej. Teraz zabehol detský triatlon

NEW YORK / Jack Foley je na prvý pohľad normálny 6-ročný chlapec, ktorý má rád šport. Keď sa však v apríli 2011 narodil, vyzeralo to s ním veľmi zle. Ešte v maternici sa mu totiž prestalo vyvíjať srdce a narodil sa len s polovicou tohto životu dôležitého orgánu. Prvú operáciu absolvoval ako 4-dňový novorodenec. Do troch rokoch stihol ďalšie dve.

Hypoplastický syndróm ľavej časti srdca postihuje ročne v USA jedno dieťa z tisíc, píše portál Daily Mail. Jedným z nich je aj 6-ročný Jack Foley. Takto nedovyvinuté srdce ovplyvňuje prúdenie krvi v tele, v Jackovom prípade ľavá strana srdca úplne chýbala a tak nedochádzalo k pumpovaniu okysličenej krvi do tela. Rodičia sa o probléme dozvedeli počas ultrazvuku v 20. týždni tehotenstva. Gynekológ ich poslal za vychýreným kardiológom. "Nemôžem vám nič sľúbiť, ale verím, že jestvuje nádej," povedal vtedy rodičom doktor Emil Bacha.

Jack sa narodil plne donosený plánovaným cisárskym rezom. "Najbližších 6 hodín po pôrode som ho vôbec nevidela. Jediné, čo mi povedali, bolo, že je to chlapec a má hrdzavé vlasy," spomína jeho matka, Lauren Kiefer-Foley. O štyri dni absolvoval prvú veľkú operáciu, keď mu lekári vytvárali chýbajúce časti srdca.

O pár mesiacov absolvoval druhú operáciu, ktorá presmerovala prúdenie krvi, aby sa uľavilo pravej časti srdca. A keď mal dva a pol roka, čakala ho tretia operácia. Počas nej sa nastavilo správne prúdenie krvi, aby sa už okysličená a neokysličená krv nemiešali. Všetky operácie dopadli nad očakávania.

Dnes užíva 6-ročný Jack diuretiká a aspirín, ale to je všetko. Na pohľad a aj správaním je to úplne normálny, zdravý chlapec. Prezrádza ho len veľká jazva na hrudi. "Je to úplne normálne dieťa, čo nikto z nás vôbec nečakal," hovorí jeho šťastná matka. Lekári jej hneď v úvode povedali, čo všetko chlapcovi hrozí, a bolo toho dosť. Nič z toho sa nestalo.

Pred mesiacom absolvoval Jack, ktorý miluje všetky športy, na čele s hokejom, svoj prvý detský triatlon. V budúcnosti by síce mohli nastať isté komplikácie a mohol by potrebovať ďalší zákrok, ale jeho rodina je po všetkých "zázrakoch" optimistická.

Zdroj: dailymail.co.uk/noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Noviny TV JOJ
06:15 Krimi
06:45 Noviny TV JOJ
05:05 NOVÁ ZÁHRADA
05:55 NA CHALUPE
06:40 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
05:50 Nevesta pre milionára V.
06:35 Legendy II.
07:25 Tru Calling
05:05 Robošváb
05:30 Sherm a jeho mikróby
05:45 Bobove dobrodružstvá na pláži
06:50 Santovo tajemství
08:25 Pozdravy ze spermabanky
10:20 Kouzelný Valentýn