Európa je podľa nového výskumu rodiskom ľudstva

Európa je podľa nového výskumu rodiskom ľudstva

Archívna reportáž
embed kód
BULHARSKO / Najnovšia štúdia z Bulharskej akadémie vied uvádza, že sa ľudia nezačali vyvíjať v Afrike ako sa doposiaľ predpokladalo, ale v Európe.

História ľudstva sa možno znova prepíše. Vedci totiž zistili, že práve Európa a nie Afrika je miestom, kde mohol vzniknúť človek. 

Väčšina vedcov verí, že ľudstvo sa začalo vyvíjať asi pred siedmimi miliónmi rokov v strednej Afrike. V súčasnosti sa však v Bulharsku a v Grécku našli dve fosílie, ktoré sú údajne staré 7,2 miliónov rokov. 

Nález nazvaný Graecopithecus freybergi dokazuje, že naši predkovia sa začali v Európe vývíjať 200 tisíc rokov pred doposiaľ najstarším africkým hominidom. 

Vtedajšia klíma podľa všetkého premenila východnú Európu na otvorenú savanu, ktorá opice donútila hľadať nové zdroje potravín. "Táto štúdia mení názory na čas a na miesto prvých krokov ľudstva," povedal Nikolai Spassov z Bulharskej akadémie vied. 

Výskumný tím verí, že evolúciu hominidov mohli sprevádzať dramatické environmentálne zmeny, ktoré ovplyvnili formovanie severoafrickej Sahary. Niektorí vedci sú však v tomto ohľade skeptickí. 

Zdroj: noviny.sk/The Telegraph

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:55 Nočné zvieratá
01:20 Neznámy vojak
03:55 Prvé oddelenie II.
23:30 Machete
01:25 It's Always Sunny in Philadelphia XIII.
01:45 Domáce väzenie
23:50 Dr. Dokonalý
00:50 INKOGNITO
01:40 Ako som prežil
23:55 Bob staviteľ
00:05 Ovečka Shaun I.
00:15 Maxipes Fík
23:50 Poznáš muže svých snů
01:20 Pomsta zelených draků
02:55 Všechno musí pryč