Zatiahnuté
Bratislava
Henrieta
28.11.2023
Ako sa zrodila legenda: Poctivé čierne pivo zachutí každému
Zdielať na

Ako sa zrodila legenda: Poctivé čierne pivo zachutí každému

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Za zrodom legiend väčšinou stoja významní muži či ženy, ktorých si však história často nepamätá. Podobný je aj osud českého priemyselníka Františka Ringhoffera. Bol akýmsi ekvivalentom Tomáša Baťu, len s tým rozdielom, že tento predstaviteľ elity českého národa podnikal v inom obore a zanechal svetu jeden čierny poklad.

Písal sa 15. december 1874, keď po uliciach pokrytých snehom dupotali kone ťahajúce koče. Sedeli v nich obyvatelia Velkých Popovíc, ktorí na poslednú chvíľu zháňali vianočný stromček, kapra z neďalekých rybníkov či drobnosti pod stromček. V novo založenom pivovare v tom istom čase sládkovia uvarili prvú várku piva podľa starého nemeckého receptu pochádzajúceho z mestečka Einbeck.

Tmavý ležiak s karamelovou príchuťou okamžite oslovil chuťové receptory všetkých, kto ho mali šancu ochutnať. "Ako ho pomenujeme?“ ostala vo vzduchu visieť tá najdôležitejšia otázka. V tom sa niekomu v hlave zrodil nápad. Ein Bock, ako sa ľudovo skomolil názov mesta, v ktorom sa toto vrchne kvasené pivo pôvodne varilo, predsa v preklade do češtiny znamená Kozel.

Ako sa čoskoro ukázalo, chuť Kozla Čierneho bola jedinečná. V porovnaní s ostatnými tmavými pivami, ktoré svojou sladšou chuťou mohli odradiť pivárov od pravidelnej konzumácie, pôvodná receptúra Kozla Čierneho obsahujúca zmesi svetlých, farebných a špeciálnych sladov, naopak dávala tomuto čiernemu pivu iba jemnú karamelovú príchuť.
Čierny klenot z Velkých Popovíc si preto rýchlo našiel svojich skalných fanúšikov, ktorí mu ostali verní dodnes. Kozel Čierny totiž patrí v susednom Česku medzi najobľúbenejšie tmavé pivá. „Na rozdiel od pív, ktoré sú umelo dofarbované, je vďaka kombinácií rôznych druhov sladov chuť poctivého čierneho piva presne vyvážená,“ vysvetľuje velkopopovický sládok Vojtěch Homolka.

Aj dnes sa totiž toto čierne pivo varí presne podľa receptúry starej viac ako 143 rokov. Z úcty k Ringhofferovi, ktorý sa ochutnávky prvej várky, žiaľ, nedožil, sa sládkovia zaviazali, že budú vždy poctivo ochraňovať jeho dedičstvo. A tak jeho meno ostalo navždy spojené so zrodom legendy.