Rozpredávanie auta na náhradné diely vás môže vyjsť draho

Rozpredávanie auta na náhradné diely vás môže vyjsť draho

BRATISLAVA / Možno ste si pod vianočným stromčekom našli kľúč od nového auta a teraz máte problém, ako sa zbaviť starého, nepojazdného vozidla. Ak ho plánujete speňažiť rozpredaním starých dielov cez inzerát, zabudnite na to. Zákon takýto spôsob vyradenia vraku z evidencie neumožňuje.

Ak uvažujete, že by ste speňažili cez inzerát cenné časti z vraku, napríklad disky či motor, a na vrakovisko následne doniesli už iba vypitvanú karosériu, na to radšej zabudnite. Staré vozidlo musíte odovzdať v kompletnom stave. "Kompletným starým vozidlom na účely zákona o odpadoch je vozidlo, ktorého hmotnosť je najmenej 90% z hmotnosti nového vozidla, ktoré bolo uvedené do prevádzky. Taktiež musí obsahovať motor, prevodovku, nápravy a karosériu," objasňuje viceprezident PZ SR, Ľubomír Ábel. 

Auto, ktoré doslúžilo, pritom nemôžete doviezť do akýchkoľvek zberných surovín, musíte ho odovzdať vrakovisku, ktoré má certifikát na ekologickú likvidáciu vozidiel. Zo zákona existuje iná alternatíva, ako vyradiť starý vrak z policajnej evidencie. Majiteľ zaplatí pokutu 500 eur, čestne vyhlási, že auto neexistuje a následne cenné časti vozidla aj tak rozpredá. To sa ale pri starších vozoch zväčša neoplatí.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:30 Súdna sieň
06:10 DEDIČSTVO
07:35 Panelák
05:20 Hoď svišťom
05:55 POLICAJTI V AKCII
06:55 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:40 Barva kouzel II.: Lehké fantastično
07:25 Diana
09:30 Příšerky pod hladinou