Zatiahnuté, dažďové prehánky
17°
Bratislava
Vladislav
25.9.2022
Jedno letisko zmizne, pribudne nové. Izrael plánuje zmeny
Zdielať na

Jedno letisko zmizne, pribudne nové. Izrael plánuje zmeny

EILAT / Izraelské letisko kedysi postavili uprostred mesta. Je ale príliš hlučné, a preto ho už onedlho nahradí nové letisko, ktoré stavajú v púšti.

Na súčasnom letisku v Eilate lietadlá pristávajú a odlietajú priamo nad hlavami miestnych i turistov. Letisko zároveň pretína mesto na dve časti. Na tú, kde sú hotely, a tú, kde bývajú miestni.

Súčasné letisko slúži najmä pre malé lietadlá. Na novom budú môcť pristávať aj veľké stroje z celého sveta.

Prekvapenie pre turistov

Pohľad na vzlietajúce či pristávajúce lietadlá neďaleko hotelov je pre turistov spočiatku prekvapivý.

"Prvýkrát, keď prišla som do Eilatu, bol to pre mňa zážitok, že rovno v centre mesta veľké lietadlá lietajú nad našimi hlavami, obchodné centrum, hotely. Prvý moment som mala strach, že to lietadlo padá na mňa," popisuje dojmy Slovenka Denisa.

"Už sme si zvykli. Spočiatku máte pocit, že vám to pristáva na hlave, potom si to prestávate všímať.Pre väčšinu turistov je to zábavné. Kúpu sa v mori a vidia letieť lietadlá, niečo, čo inde vo svete bežne nevidia," dodáva turistický sprievodca Sergej Nedrega.

Zjednotené mesto

Pristávacia plocha ale čoskoro zmizne a mesto sa opäť zjednotí. "Mesto pozemok využije. Vzniknú tu parky, hotely, byty," vyratúva riaditeľ operačnej sekcie letiska Avi Hover.

Nové letisko sa bude volať Ramon podľa prvého izraelského kozmonauta. Momentálne je to stavenisko v hodnote viac ako 400 miliónov eur.

"Práce sme začali v roku 2013, skončiť by sme mali koncom roku 2017.Je to prvé civilné letisko v Izraeli, ktoré staviame na zelenej lúke. Presnejšie v púšti. Všetky ostatné letiská v Izraeli sú ešte z čias britského mandátu," hovorí Hover.

Pristávacia plocha je už hotová, chýbajú len svetelné označenia. Pilotom na novom letisku v pristávaní bráni veľký kríž ktorý už čoskoro ale zmizne.

Súvisiace články