Marína
8.12.2022
Izrael ruší diplomatické kontakty s EÚ
Zdielať na
Zahraničie

Izrael ruší diplomatické kontakty s EÚ

TEL AVIV / Izraelská vláda v nedeľu zastavila spoluprácu s orgánmi Európskej únie, ktoré sa podieľajú na sprostredkovaní mierových rozhovorov s Palestínčanmi. Dôvodom je spor okolo označovania tovaru zo židovských osád na okupovanom území. Premiér Benjamin Netanjahu nariadil prerušiť diplomatické kontakty s úniou týkajúce sa mierového procesu.

Európska komisia schválila pokyny k jasnému označovaniu tovaru pochádzajúceho zo židovských osád 11. novembra. Brusel tvrdí, že tovar pochádzajúci z území, ktoré Izrael okupuje, nemôže byť v EÚ predávaný ako tovar vyrobený v Izraeli.

Tel Aviv pokladá opatrenia za diskriminačné a politicky motivované. Už krátko po oznámení z Bruselu izraelskej ministerstvo zahraničia oznámilo, že vláda na protest preruší niekoľko prebiehajúcich rokovaní s Európskou úniou.

Koniec diplimatických kontaktov

Netanjahu, ktorý okrem premiérskej funkcie vykonáva aj úrad ministra zahraničia, dnes nariadil izraelským diplomatom, aby "prehodnotili zapojenie inštitúcií EÚ do všetkých činností spojených s diplomatickým procesom s Palestínčanmi".

Kým nebude toto prehodnotenie dokončené, "premiér nariadil pozastavenie diplomatických kontaktov s EÚ a jej zástupcami v tejto záležitosti," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničia.

EÚ začala o zavedení jasného značenia tovaru z osád usilovať už v čase, keď jej diplomaciu viedla Catherine Ashtonová. V roku 2013 bola ale kampaň zastavená na žiadosť amerického ministra zahraničia Johna Kerryho, ktorý sa vtedy snažil obnoviť mierové rozhovory medzi Izraelom a Palestínčanmi. Rozhovory ale stále stagnujú a nástupkyňa Ashtonovej Federica Mogheriniová otázku označovania tovaru znovu otvorila.

Špeciálne etikety

Tento rok v apríli Mogheriniovou požiadalo o zavedenie značiek 16 členských krajín únie, Česká republika ani Slovensko medzi nimi neboli. Británia, Belgicko a Dánsko už tovar z osád predávajú s etiketou, na ktorej je to jasne vyznačené. Ide hlavne o ovocie a zeleninu vypestovanú v osadách v údolí Jordánu. Od 11. novembra sa musí tovar takto predávať vo všetkých krajinách únie. Ak výrobok neoznačí samotní Izraelčania, potom môže etikety dodať krajiny, kde sa bude výrobok predávať.

Európska únia neuznáva prítomnosť Izraelčanov na Západnom brehu, na Golanských výšinách ani vo východnom Jeruzaleme ako legálne. Izrael tieto územia obsadil za vojny v roku 1967 a ich ďalší osud mal byť súčasťou rozhovorov s Palestínčanmi a Sýrčanov.

Oboje ale skrachovalo. Iba s Palestínčanmi Izrael v 90. rokoch vyjednal dohodu o čiastočnej autonómii, takže časť územia Západného brehu Jordánu je pod kontrolou Palestínskej samosprávy. Izrael však na časti tohto územia stále rozširuje osady, v ktorých žije vyše 300 000 Židov.

Súvisiace články

Najčítanejšie