V Čadci namaľovali architekti prvý 3D priechod pre chodcov na Slovensku

V Čadci namaľovali architekti prvý 3D priechod pre chodcov na Slovensku

ČADCA / Trojrozmerný priechod pre chodcov už nebude len v Indii, ale aj u nás. V Čadci sa totiž architekti rozhodli obyčajný priechod pre chodcov ozvláštniť.

Priechod pre chodcov plávajúci vo vzduchu. To je zebra, ktorá u vodiča vytvára trojrozmernú ilúziu, že na ceste je prekážka. "Máte pocit, že ten priechod vystupuje do výšky, je to len pocit, ale toto vás prinúti spomaliť a dať si pozor," povedal Marián Kráľ hovorca mesta Čadca.

Lepšie ako retardér

"Vyzerá to dobre,  je to zaujímavé, nápad je to dobrý a bude to určite lepšie ako retardér," povedal šofér Tomáš. "Je to len jednoduchá geometria, v podstate ten princíp nie je ničím zložitý," vysvetľuje architekt Matej Babuliak.

Farby vybrali dvaja architekti, pozreli si videá na internete, nakreslili predlohy a potom im už stačila krieda, špagát spreje a poriadna dávka trpezlivosti. Priechod, ktorý mesto zámerne nechalo zrealizovať pri základnej škole, má zvýšiť bezpečnosť.

V okolí škôl a škôlok

"Nápad je to dobrý, pretože už len pohľad na ten 3D rozmer zvyšuje pozornosť, a teda dávame väčší pozor," informuje psychológ František Skokan. "V prípade,  že sa to osvedčí, chceme pokračovať aj na iných frekventovaných cestách, hlavne v okolí škôl a materských škôl," povedal Kráľ.

Reportáž spracovala redaktorka Andrea Lukoničová:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
19:30 Profesionáli II.
20:25 Silnejší
01:00 Voda pre slony
19:00 Premeny s Khloé Kardashian I.
20:10 Myšlienky vraha II.
21:00 Myšlienky vraha II.
20:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
18:20 Kolo zázraků
20:15 Věčně mladá
22:15 Pomsta je sladká