V Čadci namaľovali architekti prvý 3D priechod pre chodcov na Slovensku

V Čadci namaľovali architekti prvý 3D priechod pre chodcov na Slovensku

ČADCA / Trojrozmerný priechod pre chodcov už nebude len v Indii, ale aj u nás. V Čadci sa totiž architekti rozhodli obyčajný priechod pre chodcov ozvláštniť.

Priechod pre chodcov plávajúci vo vzduchu. To je zebra, ktorá u vodiča vytvára trojrozmernú ilúziu, že na ceste je prekážka. "Máte pocit, že ten priechod vystupuje do výšky, je to len pocit, ale toto vás prinúti spomaliť a dať si pozor," povedal Marián Kráľ hovorca mesta Čadca.

Lepšie ako retardér

"Vyzerá to dobre,  je to zaujímavé, nápad je to dobrý a bude to určite lepšie ako retardér," povedal šofér Tomáš. "Je to len jednoduchá geometria, v podstate ten princíp nie je ničím zložitý," vysvetľuje architekt Matej Babuliak.

Farby vybrali dvaja architekti, pozreli si videá na internete, nakreslili predlohy a potom im už stačila krieda, špagát spreje a poriadna dávka trpezlivosti. Priechod, ktorý mesto zámerne nechalo zrealizovať pri základnej škole, má zvýšiť bezpečnosť.

V okolí škôl a škôlok

"Nápad je to dobrý, pretože už len pohľad na ten 3D rozmer zvyšuje pozornosť, a teda dávame väčší pozor," informuje psychológ František Skokan. "V prípade,  že sa to osvedčí, chceme pokračovať aj na iných frekventovaných cestách, hlavne v okolí škôl a materských škôl," povedal Kráľ.

Reportáž spracovala redaktorka Andrea Lukoničová:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:05 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:50 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:35 Mámy na nože
08:15 Rodinka
09:55 Věř mi