Jasno
19°
Bratislava
Ľubomíra
9.8.2022
Bezdomovci dostali prácu na stanici, ľuďom nosia batožinu
Zdielať na
Zaujímavosti

Bezdomovci dostali prácu na stanici, ľuďom nosia batožinu

BRATISLAVA / Na Hlavnej stanici Bratislava od pondelka pomáhajú s nosením batožiny siedmi nosiči. Pod modrými uniformami sú skrytí ľudia bez domova, ktorí v uliciach predávajú časopis Nota bene. Úlohou nosičov je pomáhať najmä ženám a starším ľuďom s batožinou a taškami po schodoch v budove hlavnej stanice.

Nosiči batožín budú na stanici každý pondelok, stredu a piatok od 09:00 do 13:00. S myšlienkou takejto formy zamestnávania ľudí bez domova prišlo občianske združenie Proti prúdu.

Trikrát v týždni budú na stanici pomáhať s batožinou ľudia bez domova v úlohe nosičov batožiny. Poznať ich možno podľa modrej uniformy s bordovými pásikmi a čiapky na hlave.

Nosiči sú označení menovkami. Projekt zatiaľ združenie Proti prúdu spustilo v pilotnej prevádzke.

Úplne nová služba

"Na začiatku sme vybrali menej frekventované časy, aby si nosiči zvykli na novú prácu," vysvetlila riaditeľka združenia Proti Prúdu Sandra Tordová.

Ako dodala, úlohou nosičov je totiž rozbehnúť úplne novú službu a získať si dôveru ľudí. Ľudia bez domova v úlohe nosičov budú na stanici oslovovať cestujúcich a núkať im pomoc.

Musia však vedieť zvládnuť aj prípadné odmietnutie a naučiť sa vyriešiť i problémy, ktoré im táto práca prinesie. Nosičov pri ich práci budú podporovať aj sociálni pracovníci, ktorí im budú k dispozícii priamo na stanici. Po úvodnej fáze plánuje združenie nosičov zamestnať aj v rušnejšej premávke na stanici.

Pozrite si priloženú reportáž:

Nápad od čitateľky

Ak sa združeniu podarí získať dostatok peňazí, chceli by troch ľudí bez domova zamestnať ako nosičov na polovičný úväzok a službu by poskytovali každý deň. Na tento nápad môžu združeniu prispieť ľudia cez portál Dobrá krajina.

S nápadom prišla čitateľka Nota bene, ktorá si v e-maile povzdychla, že sa musí na hlavnej stanici vláčiť s batožinou po schodoch. Vymyslela, že by s kuframi a taškami mohli pomáhať predavači Nota bene.

"Nadchlo nás to, pretože sme si uvedomili, že práca nosiča prináša riešenia na dva problémy. Cestujúci získajú potrebnú pomoc a ľudia v núdzi prácu," priblížila vznik myšlienky Tordová.

Ako dodala, ide o jedinečný projekt, zatiaľ sa s podobným nápadom vraj nestretli nikde na svete. Súčasťou projektu je aj pilotný program oddlžovania. Mnohých ľudí bez domova totiž trápia dlhy a exekúcie.

Súvisiace články