Zatiahnuté
Bratislava
Tamara
26.1.2022
Izolovaný amazonský kmeň sa spojil s civilizáciou
Zdielať na

Izolovaný amazonský kmeň sa spojil s civilizáciou

ACRE / Členovia izolovaného brazílskeho kmeňa nadviazali prvý kontakt s okolitým svetom. Došlo k nemu v brazílskom štáte Acre v blízkosti hraníc s Peru. Brazílska vládna agentúra FUNAI, ktorá sa stará o ochranu a mapovanie územia obývaných domorodcami, zverejnila vzácne video. Správu priniesol britský The Daily Mail.

Prvý kontakt prebehol ešte 26. júna na brehoch rieky Envira s pôvodnými obyvateľmi Asháninca. Video ukazuje, ako si od nich brali trsy banánov a zbrane. Štyri dni po tom nakrútili členovia z agentúry FUNAI ďalšie video. V brazílskej Amazónii môže žiť až 70 kmeňov.

Podľa zástupcu Carlosa Travassosa išlo o členov skupiny známej ako Rio Xinane. Po krátkom kontakte najskôr zmizli do pralesa, potom sa vrátili.

Hovorili jazykom z panoánskej jazykovej rodiny. Pomocou miestnych tlmočníkov sa s nimi členovia dohovorili, píše The Daily Mail.

Domorodec si prevzal od člena FUNAI trs banánov a zmizol do pralesa:

Reprofoto/NIFB

"Vysvetlili nám, že ich napadli nepôvodní obyvatelia a množstvo z nich zomrelo na chrípku a záškrt," povedal Travassos o kmeni. Agentúra FUNAI ho monitoruje už od roku 2008. Nikdy ho nekontaktovala, čo je v týchto prípadoch forma stratégie.

Mali vážne dôvody

Podľa Fiony Watson z organizácie Survival International, ktorá sa zaoberá právami domorodých obyvateľov, kmeň pravdepodobne vytlačili z ich pôvodného miesta pašeráci drog a spoločnosti, ktoré v oblasti ťažia drevo. Kontakt znepokojil viacerých expertov.

Pozrite si priložené video:

"Niečo ich do toho, aby s nami nadviazali kontakt, dotlačilo. Boli schopní ukázať, že na nich niekto pálil zo strelných zbraní. Stoja s lukmi a šípmi proti ťažko ozbrojeným ľuďom," povedala Watson.

Strašiak menom chrípka

Antropológ Terri Aquino uviedol, že kmeň prišiel hľadať spojencov a zbrane. Najväčším problémom je chrípka, proti ktorej pôvodní obyvatelia nemajú vybudovanú imunitu.

Pracovníci FUNAI ošetrili kvôli chrípke sedem členov kmeňa, ktorí sa neskôr stiahli naspäť do pralesa. Nie je jasné, či sa podarilo zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Súvisiace články