Jasno
-0°
Bratislava
Zdenko
9.2.2023
Ľudia nedodržiavajú karanténu, na východe sa šíri nebezpečná nákaza
Zdielať na

Ľudia nedodržiavajú karanténu, na východe sa šíri nebezpečná nákaza

HUMENNÉ / V Humennom opäť hlásia zvýšený počet chorých na mumps. Počet nakazených sa šplhá k 50-ke. Pritom by to tak vôbec nemuselo byť, ak by chorí dodržiavali karanténu a nechodili medzi ostatných ľudí. Práve preto nie je vylúčené, že počet nakazených bude narastať.

Mumps sa šíri vzduchom

Infekčná nákaza sa do Humenného preniesla z okresu Michalovce. Potvrdili to aj epidemiológovia. Mumps sa totiž šíri vzdušnou cestou. A práve tu je problém. Ešte minulý týždeň bol počet nakazených na čísle 22.

Teraz však stúpol o viac ako dvojnásobok. "Aktuálny počet prípadov napadnutých v humenskom okrese je 46," hovorí epidemologička Regionálneho úradu verejného zdraviotníctva v Humennom Lenka Lesňáková.

Osadníci podcenili povinné očkovanie

Najviac nakazených úrade evidujú v rómskej osade Podskalka. Mnohí tu totiž podcenili povinné očkovanie. Za zvýšením počtu nakazených však podľa epidemiológov môže nedisciplinovanosť pacientov. Viacerí totiž nedodržiavajú karanténu, ktorá je pri mumpse potrebná, ale pohybujú sa medzi ostatnými.

Odborníci preto nevylučujú, že počet nakazených bude ešte stúpať. V osade sú rozšírené aj ovčie kiahne. Podľa odborníčky je však predčasné hovoriť o epidémii. Choré sú hlavne deti a v tejto vekovej skupine možno kiahne považovať za bežné ochorenie.

Súvisiace články