Jasno
-0°
Bratislava
Zdenko
9.2.2023
Nebozkávajte sa, radia lekári. Tu je dôvod
Zdielať na

Nebozkávajte sa, radia lekári. Tu je dôvod

HUMENNÉ, MICHALOVCE / Na východnom Slovensku sa mumps šíri ďalej. V okrese Michalovce hlásia ďalších 20 prípadov a desiatky chorých zaznamenali už aj v susednom Humennom. Za všetko vraj môžu veriaci, ktorí sa každú nedeľu zhromažďujú na bohoslužbách. Odborníci radia - ak sa chcete mumpsu vyhnúť, prestaňte sa objímať... a aj bozkávať.

Šíri sa vzduchom

"Nákaza prišla od tých ľudí, čo sa chodia modliť, z Michaloviec," myslí si obyvateľ Podskalky Anton. To, že vírus prešiel z Michaloviec do Humenného, potvrdzujú aj odborníci. Ide totiž o kvapôčkovú nákazu, ktorá sa šíri vzduchom.

"Môže byť ohnisko v tých Michalovciach a k nám to prišlo vzdušnou nákazou práve tak, že ľudia migrujú," tvrdí Lenka Lesňáková z odboru epidemiológie. "Rómovia o nákaze vedia a strach majú aj tí, ktorí už zaočkovaní sú. Pani Valéria preto zobrala svoju 7-mesačnú vnučka Tifany a išla sa poradiť k detskej lekárke.

V osade očkovanie podcenili

"Očkovanie je povinné, bezplatné, zaočkovanosť celoslovenská sa drží okolo 98 percent," povedala Lesňáková. A práve tu je problém. Všetko nasvedčuje tomu, že v osade očkovanie podcenili. "Sú tu nezodpovední ľudia, nechodia pravidelne na očkovanie, no a pán doktor nepríde a nepovie poďte očkovať sa," dodáva obyvateľ Podskalky.

Z nedisciplinovaných pacientov majú strach aj v Humennom. Keďže karanténu nedodržiavajú, zdraví osadníci sa boja, aby počet chorých nestúpol. "Bohužiaľ, nie je to karanténa, lebo chodia po meste, na nákupy...," tvrdí Podskalčan.

Dodržujte hygienu!

Tu je niekoľko rád, ako sa mumpsu vyhnúť. Vírus sa šíri vzduchom, teda aj tým, že hovoríme, kýchame či kašleme. Odborníčka preto radí. Nepožičiavajme si osobné veci, ako mobily či perá. No zabudnúť by sme mali aj na bozkávanie či objímanie.

"Samozrejme, tie základné hygienické opatrenia je potrebné dodržiavať," informuje epidemiologička Janka Stašková.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK

ISIFA/ilustračné

Súvisiace články

Najčítanejšie správy