Pozor! Ak nebežíte správne, hrozia problémy so srdcom

Pozor! Ak nebežíte správne, hrozia problémy so srdcom

BRATISLAVA / Pozor! Aj pri obyčajnom behaní musíte dodržiavať správnu techniku. Inak riskujete zranenie a možno aj problémy so srdcom.

Nezačínajte behom na dlhé trate

"Treba striedať vysoké intenzity s nízkymi," vysvetľuje osobný tréner Radovan Gergeľ. Dlhý monotónny beh pomáha ľuďom zhodiť prebytočné tuky, ale aj svalovú hmotu. Pri formovaní tela a získavaní kondície je preto najlepšie striedať tréningy intervalovo.

"Je to jedna z foriem ktorými sa dá zlepšovať vytrvalosť," uznáva odborník na pohyb športovcov Dušan Hamar. Začínať behom na dlhé trate nie je najšťastnejšie riešenie hlavne pre vaše zdravie. "Akonáhle človek trénuje 30 a viac hodín do týždňa, ako to aj mne vychádza, napriek tomu, že jem veľa, nedokážem jesť toľko, aby som ešte naberal svalovú hmotu," hovorí triatlonista Ivan Ježko.

Hlavne to nepreháňajte

"Je aj u neho zvýšené riziko ochorení horných ciest dýchacích, ale aj iných," dodáva Hamar. Výhodou striedania rýchleho behu a chôdze je aj spaľovanie kalórii. Po takomto tréningu aj dlho-dlho po ňom telo spaľuje na rozdiel od bežného. "Čím viac svalov si zachovám, tým je to lepšie a môžem si dovoliť viac jesť," pokračuje Gergeľ.

Pre pozimných začiatočníkov je preto lepšie začať s jednoduchým a striedavým tréningom. Hlavne to nepreháňať a postupne zvyšovať intenzitu. No a tí, čo neradi behajú, môžu tieto techniky využiť aj pri iných športoch.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:50 NAŠI II.
09:30 NAŠI II.
10:20 NAŠI II.
08:25 NA CHALUPE
09:50 NOVÉ BÝVANIE
11:05 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
09:20 9-1-1 I.
10:35 Najšpinavšie domácnosti
11:50 Extrémni žgrloši II.
09:20 Rybičky Flip a Flap
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Knihy od Stonožky
08:55 Útěk ze Sibiře
11:20 Náhradnice
13:05 William a Kate: Královské zásnuby