Anna (70) si pomýlila termín u lekára, dal jej za to pokutu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Narodil sa vo vojnovom tábore, dnes zachraňuje životy v Bratislave
PRAHA / Čoraz viac lekárov zavádza pokuty za zmeškané termíny, čo vyvoláva vlnu nevôle. Kedy je takáto pokuta legálna a čo by mal pacient vedieť predtým, než zaplatí? Advokáti a lekárska komora radia, ako sa vyhnúť neoprávneným sankciám a chrániť svoje práva.
Ako uvádza CNN Prima News, pacientom, ktorí bez ospravedlnenia nedodržia dohodnutý termín návštevy, hrozí finančná sankcia. Táto prax má odradiť nespoľahlivých pacientov a kompenzovať lekárom ušlý zisk. Problém je však v tom, že pokuta nie je automatická a pacient s ňou musí vopred súhlasiť.
Svoje o tom vie aj 70-ročná Anna z Čiech, ktorú lekár potrestal pokutou 500 českých korún (20,02 eur) za to, že si poplietla termín vyšetrenia. Namiesto 5. apríla sa dostavila až 4. mája. "Hovorila som si, že to snáď nemyslí vážne. V mojom veku je človek omylný a dátum ľahko prekukne. Vám sa to ešte nestalo?" rozhorčuje sa Anna.
Pre lekárov ušlý zisk, pre pacientov záťaž
Lekári argumentujú, že im nespoľahliví pacienti spôsobujú finančné straty. Niektoré ordinácie dokonca majú v podmienkach, ktoré pacient podpisuje, zakotvenú cenovú kalkuláciu pre prípad nedostavenia sa. Jeden z opýtaných v ankete pre spravodajský kanál túto prax schvaľuje: "Ja to schvaľujem, pretože ďalší ľudia by mohli nastúpiť a nemôžu."
Pacienti však na tento krok reagujú rôzne. Niektorí by pokutu zaplatili bez námietok, iní, najmä dôchodcovia, sa obávajú, že by pre nich predstavovala značnú finančnú záťaž. "Som dôchodkyňa, takže by to pre mňa nebolo dobré. Myslím, že už tak chcú dosť peňazí," povedala jedna z opýtaných.
Kedy je pokuta legálna?
Lekári často upozorňujú na možnosť pokuty prostredníctvom oznamov v čakárni. Právnici však upozorňujú, že takýto oznam automaticky neznamená, že pacient s pokutou súhlasí.
Podľa jedného z advokátov lekár ani zdravotná poisťovňa nemajú právo automaticky vystaviť pokutu. "Podmienkou je za tým účelom vypracovaný dokument, s ktorým musí pacient súhlasiť a svoj súhlas potvrdiť podpisom," zdôraznil. Ak pacient dokument nepodpíše, dohoda o pokute je neplatná.
Hovorca Českej lekárskej komory Michal Sojka potvrdil, že komora proti pokutám nič nemá, ak sú jasne ustanovené a pacient s nimi vopred súhlasí. Dodal však, že lekár nemôže podmieňovať ošetrenie pacienta súhlasom so zmluvnou pokutou.