Neskutočná krása? 120 ročné arborétum Mlyňany

Neskutočná krása? 120 ročné arborétum Mlyňany

Pri príležitosti svojho jubilea organizuje arborétum počas tohto roka množstvo podujatí, cieľom je otvoriť arborétum viac pre verejnosť a zvýšiť návštevnosť.

Arborétum Mlyňany v okrese Zlaté Moravce oslavuje 120 rokov od svojho založenia. Je tu najstaršia zbierka vždyzelených drevín v strednej Európe. Arborétum Mlyňany založil v roku 1892 Štefan Ambrózy-Migazzi, ktorému sa sem podarilo sústrediť cudzokrajné dreviny a aklimatizovať ich na naše podmienky.

Na verejnosť čaká viacero podujatí

Pri príležitosti svojho jubilea organizuje arborétum počas tohto roka množstvo podujatí. Ako povedal jeho riaditeľ Peter Hoťka, cieľom je otvoriť arborétum viac pre verejnosť. Spektrum podujatí odštartujú tento víkend Amrózyho dni. Program sa začne v piatok pre pozvaných hostí, v sobotu a v nedeľu bude určený verejnosti.

Pripravené sú vystúpenia hudobných skupín a folklórnych súborov, prezentácia remesiel z regiónu, tvorivé dielne a rôzne atrakcie pre deti. Prehliadky arboréta s odborným výkladom budú v sobotu aj nedeľu o 11:00, 13:00 a 15:00 hodine.

Vyše 1100 druhov drevín

V arboréte možno nájsť na ploche takmer 67 hektárov 1103 druhov drevín, ktoré pochádzajú zo Severnej Ameriky, Strednej a Východnej Ázie, Kaukazu, Kórey, Japonska, Číny, Ďalekého východu, Himalájí, Južnej Ameriky a Slovenska. Zrejme najstaršou drevinou v arboréte je borievka virgínska, ktorá má už 118 rokov. "V Arboréte Mlyňany rastú niektoré veľmi veľké stromy, ktoré si pamätajú založenie parku. Sú to najmä severoamerické dreviny – borovica ťažká, borovica Jeffreyova, sekvojovec mamutí, ktoré v súčasnom období už presahujú výšku 30 metrov," povedal Hoťka.

Návštevníkov láka rozkvitnutý máj

Arborétum ročne navštívi zhruba 45-tisíc návštevníkov. Najvyššia návštevnosť býva v máji, kedy do arboréta prichádza aj 17-tisíc ľudí. Lákadlom sú najmä zakvitnuté rododendrony, azalky, jablone či japonské okrasné čerešne – sakury. Hoťka však zdôrazňuje, že arborétum je krásne v každom ročnom období.

S cieľom zatraktívniť ho pre návštevníkov počas celého roka organizuje arborétum v tomto roku podujatia Malí botanici, Spoznaj Arborétum Mlyňany, Deň detí, Krása ruží, Seniorské aktivity, Cesta rozprávkovým parkom, Farebná jeseň a Vianočné inšpirácie. Súčasťou spektra podujatí bude aj Týždeň vedy a techniky a medzinárodná vedecká konferencia Dendrologické dni.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

Zdroj: SITA

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:05 Americký prezident
14:40 Pravá blondínka
16:45 Začarovaní
13:05 Opica z reklamy
14:50 12 podmienok dedičstva
17:15 Áno, šéfe! USA IV.
13:00 Keď je pečenie umenie III.
14:15 ZÁCHRANÁRI
15:10 ZÁCHRANÁRI
13:35 Viking Vicky
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
12:15 Životy svatých 1/2
14:05 Příšerky pod hladinou
15:45 Diana