Jasno
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Pozrite sa, čo sa deje v kokpite, ak nedáte telefón do leteckého módu
Zdielať na

Pozrite sa, čo sa deje v kokpite, ak nedáte telefón do leteckého módu

Zdroj: ISIFA/ilustračné

BRATISLAVA / Pasažierov v lietadle vždy vyzývajú, aby si pred štartom vypli svoje mobilné telefóny. Nie každý výzvu poslúchne. Podľa odborníkov ale môže signál z mobilného telefónu ovplyvniť dôležité elektronické a telekomunikačné systémy v kokpite. Informáciu priniesol denník Daily Mail.

Niektorí cestujúci si myslia, že signál z mobilného telefónu môže spôsobiť haváriu lietadla. Neexistuje ale žiaden dôkaz o tom, že by signály z elektronických prístrojov niekedy spôsobili poruchu lietadla, či haváriu, Odborníci vyhlasujú, že moderné technológie sú bezpečné a spoľahlivé, píše Daily Mail.

Avšak, signál z mobilného telefónu môže osadenstvu kokpitu strpčovať let. Dôvodom sú zvuky rušivého signálu, ako keď počúvate hudbu a v blízkosti reproduktorov vám zazvoní telefón.

Je to zriedkavé

Jeden pilot vo svojom blogu AirlineUpdates napísal, že mobily môžu, a aj spôsobujú, počuteľné rušenie signálu vo vysielačoch lietadla, ale je to pomerne vzácne.

"Znie to ako dit-dit-dit," opisuje pilot. Zdôrazňuje ale, že to nie je počuť každýkrát, ako má niekto na palube zapnutý mobilný telefón. "Letíme 50 krát za mesiac a počuť to tak raz, dvakrát," hovorí. 

Väčšinou ide dokonca o telefón pilota či letušky, ktorí ho zabudli vypnúť. A keďže sedia najbližšie, signál ich telefóny najviac ovplyvňujú.

Nepočujú to dôležité

Takéto rušivé zvuky ale predsa môžu byť nebezpečné. Posádka pre ne nemusí zachytiť dôležitý oznam od riadenia letovej prevádzky. Stalo sa to nedávno, keď cestujúca tajne písala správy na svojom telefóne. Signál sa upokojil v momente, keď svoj telefón prepla do letového režimu.

Počas väčšiny letov je smskovanie či telefonovanie zakázané, no niektoré medzištátne lety vybavili stroje telekomunikačnými sieťami, ktoré pracujú pri veľmi nízkom výkone.

Súvisiace články