Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Cesta na Mars je čoraz bližšie. NASA už vie, kedy sa poletí
Zdielať na

Cesta na Mars je čoraz bližšie. NASA už vie, kedy sa poletí

WASHINGTON / Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku potvrdil, že cesta na Mars je čoraz bližšie. Šéf NASA Charles Bolden vo Washingtone vyhlásil, že misia na červenú planétu je nevyhnutná. Podľa neho by sa americkí astronauti mohli vypraviť na Mars už v roku 2030.

"Cesta na Mars je skutočná a dosiahnuteľná. Záleží len od ľudstva a ľudského pokroku," povedal Charles Bolden na výročnom summite v americkom Washingtone DC.

Rok 2030

Práve na summite sa každoročne stretávajú vedci, profesori i nadšenci červenej planéty, aby hovorili o stave plánovanej misie. Podujatie organizuje nezisková organizácia Explore Mars, píše server Motherboard.

Každoročne sa Charles Bolden summitu zúčastňuje a vždy sú návštevníci nahnevaní, že NASA neurobila väčší pokrok v misii na červenú planétu.

SITA

Ani tento rok nebol iný. Bolden sa ale zdal ústretovejší v porovnaní s minulosťou. A hoci nič nie je naplánované až do polovice roku 2030, misia na červenú planétu sa zdá byť realistickejšia.

"Napredujeme, aby sme v roku 2030 poslali na Mars amerických astronautov. Všeobecný súhlas už leží na stole. Náš plán je jasný, cenovo dosiahnuteľný a obhájiteľný," ozrejmil.

"Verím tomu, že momentálne sme bližšie než kedy predtým v celých dejinách ľudstva," dodal.

Skúšanie a vývoj technológii

Bolden priznal, že pred misiou na Mars je treba odskúšať technológie a prípadné nedostatky odhaliť na jednoduchých skúšobných letoch. Tiež dodal, že misia, ako ju v súčasnosti navrhuje NASA, bude vyžadovať rozvoj vysoko energetického solárneho elektrického pohonu vo vesmíre. Technológiu zatiaľ ale len vyvíjajú.

"Bez ohľadu na to, čo robíme, nemôžeme zastaviť úsilie rozvoja vysoko energetického solárneho elektrického prúdu," dodal.

Hoci plány sú, no momentálne ešte vzdialené, tvrdí, že pozerať sa vzad a premýšľať nad tým, čo NASA robí a či je to správne, môže celú myšlienku misie na červenú planétu pochovať.

Nasledujúce dva dni budú experti hovoriť o tom, aké konkrétne kroky treba urobiť, aby sa misia na Mars stala skutočnosťou.

Opportunity odbehla na Marse svoj prvý maratón, pozrite si video:

Súvisiace články