S každou novou spomienkou jednu zabudneme, tvrdia vedci

S každou novou spomienkou jednu zabudneme, tvrdia vedci Zdroj: ISIFA
BIRMINGHAM / Zapamätanie si jednej konkrétnej spomienky spôsobí to, že inú, podobnú, zabudneme. S prekvapivými závermi prišli vedci univerzity v anglickom Birminghame. Tí sa na proces zapamätávania a zabúdania pozreli bližšie pomocou mozgových skenov.

"Na akademickom poli sa o tomto špekulovalo už dlho. Výsledky štúdie sú ale pre mnohých prekvapivé," priznala vedkyňa z univerzity v Cambridge Maria Wimber. 

Mozgová aktivita bola u účastníkov výskumu meraná pomocou mozgových skenov. Vnútri ich mozgu vedci označili jedinečné otlačky dvoch vizuálnych spomienok, ktoré boli vyvolané rovnakým slovom, píše BBC

Následne sledovali, ako spomienka na jeden z obrazov, vyvolala postupné zmiznutie druhého.

Vie, čo je dôležité

Vyzerá to teda tak, že náš mozog automaticky vymazáva spomienky, ktoré by nás mohli odvádzať od tej, v danom momente, hlavnej. "Ľudia vnímajú zabúdanie ako niečo zlé. Naša štúdia ale ukazuje, že sme viac zaangažovaní v tom, čo si počas nášho života zapamätáme, ako sme si mysleli," cituje Wimber magazín Nature Neuroscience.

Výsledky štúdie ale nenaznačujú to, že jedna spomienka príde a druhá odíde.

"Mozog funguje tak, že veci, na ktoré často myslíme, považuje za dôležité. Aby sa zabezpečilo, že sa k týmto dôležitým spomienkam vždy ľahko dostaneme, potláčame tie, ktoré by tomu mohli brániť," dodala vedkyňa.

Zdroj: noviny, sk, The Telegraph, BBC, Nature Neuroscience

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika