Preteky o najdokonalejšiu ponorku sveta. Tichý zabijak verzus hybrid

Preteky o najdokonalejšiu ponorku sveta. Tichý zabijak verzus hybrid Zdroj: Reprofoto/The Daily Mail
MOSKVA / V ruských lodeniciach vznikajú superkonštrukcie ponoriek. Zdá sa, že odštartovali preteky o stavbu tej najdokonalejšej. Francúzsko v ničom nezaostáva a pustilo sa do stavby hybridného plavidla.

Vojenské námorníctvo Ruska sa spamätalo z rany, ktorú jeho prestíži zasadila tragédia ponorky Kursk. Jadrom jeho strategických ponorkových síl sa stávajú plavidlá triedy Borej - Projekt 935.

Ponorky tohto typu majú v predstavách ruských námorných stratégov vrátiť svätoondrejskú vlajku na globálnu oceánsku šachovnicu.

Prvé plavidlá triedy Borej, ponorka Jurij Dolgorukij, sa v roku 2010 stala súčasťou Tichomorského loďstva.

Po viac než dvadsiatich rokoch sa v pacifických vodách objavila ruská ponorka, ktorá svojimi výkonmi prinajmenšom vyrovnáva plavidlám iných veľkých námorníctiev.

Bez stopy

Najvýznamnejšou z technológií je pohonné zariadenie. Jedná sa o výnimočne tichý pohonný systém, za ktorým neostáva zradná tepelná stopa.

Aj napriek tomu túto technológiu využívajú napríklad Briti u triedy Astute, Američania u triedy Seawolf a Virginia a Francúzi u ponoriek tried Triomphante a Barracuda. Avšak najpokročilejším systémom tohto druhu disponuje práve Jurij Dolgorukij.

Zdroj: Reprofoto/The Daily Mail

Jadrové hlavice a torpédomety

170 metrov dlhé plavidlá dosahujú najvyššiu rýchlosť pod vodou cez 30 uzlov a môžu operovať v hĺbkach okolo 450 metrov. Jadrom výzbroje je šestnásť odpaľovacích síl pre rakety Bulava.

Zdroj: Reprofoto/The Daily Mail

Tie nesú šesť jadrových hlavíc, pričom dolet činí osem až desaťtisíc kilometrov. Okrem toho ponorky projektu Borej nesú ešte šesť štandardných torpédometov ráže 533 milimetrov a sú uspôsobené na odpaľovanie striel.

Ekonomické balenie

Rusom sa v triede Borej podarilo postaviť plavidlá, ktoré sa bojovými schopnosťami prinajmenšom vyrovnajú americkým plavidlám vo veľmi ekonomickom balení.

Zdroj: Reprofoto/The Daily Mail

Pre porovnanie: ponorka triedy Ohio vyjde na dve miliardy dolárov za kus, trieda Seawolf 1,2 miliardy, Jurij Dolgorukij vyšiel ruské námorníctvo na 858 miliónov dolárov, píše iDnes.cz.

Zdroj: Reprofoto/The Daily Mail

Ponorka s hybridným systémom

Francúzska spoločnosť DCNS Group predstavila projekt hybridnej diesel-elektrickej ponorky SMX-Ocean. Podľa predstáv francúzskych stratégov by mala nahradiť jadrové ponorky a stať sa najtichšou ponorkou vôbec, píše The Daily Mail.

Zdroj: Reprofoto/flankers-site.co.uk

Ide o modifikované plavidlo osvedčenej triedy Barracuda. Srdcom jeho pohonného ústrojenstva je hybridný systém AIP s kvapalným kyslíkom.

Pri rýchlosti 10 uzlov má mať Ocean dosah 15 tisíc námorných míľ. Výzbroj je identická s triedou Barracuda a pozsotáva z kombinácie raketových síl a torpédometov.

Uplatní sa tam, kde iní nie

Francúzske námorníctvo už ohlásilo, že s hybridným pohonom počíta pre novú triedy viacúčelových ponoriek využiteľných v boji v pobrežných vodách.

Zdroj: Reprofoto/The Daily Mail

Vznikne tak relatívne lacné plavidlo schopné uspieť tam, kde sa veľké jadrové ponorky nemajú ako uplatniť a síce v asymetrických konfliktoch.

Zdroj: noviny.sk, The Daily Mail, iDnes.cz

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:45 Súdna sieň
08:05 Kixšou
08:30 Kosti XII.
09:25 Kosti XII.
08:15 Divoké kone
09:50 Divoké kone
11:15 Prvé oddelenie II.
08:05 Malí fidlikanti
08:20 Viking Vicky
08:35 Petronela Jabĺčková
07:45 Láska na tři roky
09:35 Rodinná loupež
11:15 Mopsík k zulíbání