Pred sviatkami sa plnia geriatrie. Rastie nezáujem zo strany rodiny

Pred sviatkami sa plnia geriatrie. Rastie nezáujem zo strany rodiny

RUŽOMBEROK / Väčšina pacientov v nemocniciach si praje stráviť najkrajšie sviatky roka doma. Starší pacienti sú radšej v nemocnici, je im veselšie. Seniori, ktorí žijú sami, najmä počas Vianoc pociťujú doma skľúčujúcu samotu.

Na geriatrickom oddelení pozorujú smutný fakt, že počas vianočných sviatkov je tu oveľa viac pacientov ako v minulosti. "Základné veci, ktoré ctili Slovákov ako rodina, či úcta k starším upadá do zabudnutia," povedal prednosta kliniky vnútorného lekárstva ÚVN Antonín Hruboň.

Mnohí z týchto ľudí by aj chceli ísť domov počas sviatkov, avšak čaká na nich nevykúrený dom, nemá im kto navariť a najmä ich čaká trýznivá samota. A to počas najkrajších sviatkov roka.

"Vždy sme sa vedeli postarať o tých pacientov vrátane štedrej večere, ale na druhej strane pozorujeme eminentný nárast nezáujmu zo strany rodinných príslušníkov," dodáva Hruboň. "Môže sa im stať, že keď sa po psychickej stránke zhorší, automaticky aj tá zdravotná stránka je horšia," uviedla primárka psychologického oddelenia Mária Cárachová. 

Už v týchto predvianočných dňoch zdobia nemocnicu a počítajú s tým, že lôžkové oddelenie bude cez sviatky plné. "Tá nemocnica sa im zdá akoby bezpečnejšia pre nich, lebo vedia, že sa o nich postarajú," myslí si Cárachová. 

"Paradoxom je aj to, že Slováci sa starajú o 50 tisíc rakúskych geriatrov a o svojich ľudí sa nedokážeme postarať," povedal Hruboň. 

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:50 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:05 Dobrá manželka VII.
05:50 IQ TAXI
06:15 Súdna sieň
05:20 Panelák
06:05 TIPOS INFO
06:15 Kutyil s.r.o. II.
05:20 Sam a Max
05:40 Príšerky zo skúmavky
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:45 Let’s Dance: Revolution
07:35 Zlatý holky
09:30 Belmondo