Oblačno
25°
Bratislava
Žaneta
1.6.2023
Liptov láka mnohými atrakciami. Je rajom pre cyklistov a turistov
Zdielať na

Liptov láka mnohými atrakciami. Je rajom pre cyklistov a turistov

LIPTOV / Za Ružomberkom otvorili cyklotrasu, ktorá opráši zašlú slávu železnice Korytnička. Nie je pritom jediná, ktorú sa v regióne oplatí vyskúšať.

Liptov má hustú sieť cyklotrás rôznej dĺžky a obtiažnosti. Jedno ale majú všetky spoločné.

Nezáleží na tom, či betón, poľná cesta, alebo visiaci most. Dôležité je, že v okolí tamojších hôr má cyklistiku takmer každý rád.

Bicykle dokonca z času na čas nahradia už aj populárnu železničku, po ktorej zostal silný príbeh a zarastené koľajnice. Trať do Korytnice slúžila napríklad počas druhej svetovej vojny na prevoz materiálu a vojakov. Obnoviť ju ale nebolo vôbec jednoduché.

"Hľadali sme mmedzi stromami, vo vysokej tráve, kadiaľ tá Korytnička vlastne v minulosti išla," hovorí projektový manažér Pavel Scheer.

Nakoniec ju našli a dnes je z nej jedno z najväčších lákadiel pre aktívnych dovolenkárov.

Nové trasy

Každoročne v regióne pribudnú desiatky kilometrov nových trás, čo robí z Liptova atraktívny región pre vyznávačov cyklistiky každého druhu.

"Spolu s Cyklokorytničkou má Liptov už 800 kilomeotrv trás, takže veríme, že nám to prinesie ďalších cyklistov, dovolenkárov, ktorí budú využívať tieto naše trasy," hovorí PR manažérka Katarína Šarafínová.

Čutkovská dolina

Viaceré z niich vedú aj do Čutkovskej doliny, ktorá sa snaží byť oázou oddychu a ticha. Tamojšie lesné cesty a asfaltky privedú cyklistov do Vlkolínca, Bieleho potoka, či na hlavný hrebeň Veľkej Fatry.

"Lesnou zvážnicou, ktorá je nová cyklotrasa, sa dá dostať do vedľajšej Hrabovskej doliny," ozrejmuje Patrik Hrabo, ktorý Čutkovskú dolinu dôverne pozná.

Zábavný park

Dolina navyše poskytuje aj zábavu iného druhu. napríklad v zábavnom parku Obrovo.

"Je výborné, že tie deti sú smerované k tomu, aby zažili atrakcie, ktoré táto dolina oskytuje," hovorí otec dvoch detí Roman.

"Okrem Čutkovskej priehrady je tu novoinštalovaný náučný chodník, ktorý desiatimi tabuľľami poukazuje na zaujímavé prírodné úkazy," dodáva Habo.

Návrat do detstva

Cyklistika na Liptove je nielen o poznávaní prírodných krás, ale aj o cestovaní v čas pre celé rodiny.

"Mne dáva to, že môžem zažiť s deťmi detstvo odznova," prezrádza matka Barbora.

Súvisiace články