Skoro jasno
26°
Bratislava
Bernard
20.5.2024
Nevýhodný predaj emisných kvót spôsobil škodu za viac ako 890 tisíc
Zdielať na

Nevýhodný predaj emisných kvót spôsobil škodu za viac ako 890 tisíc

Archívne video

TRNAVA / Dlhoročné tresty odňatia slobody hrozia dvom bývalým manažérom štátnej Trnavskej teplárenskej spoločnosti. Tá svojich bývalých zamestnancov obvinila zo zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a vymáha si od nich náhradu škody vo výške takmer 900 tisíc eur. Trnavská teplárenská spoločnosť so stopercentnou majetkovou účasťou štátu zabezpečuje dodávky tepla pre priemysel, verejný sektor a domácnosti na území Trnavy.

Podľa obvinení mali vtedajší manažéri podpísať v rokoch 2008 a 2009 zmluvu, na základe ktorej predali časť emisných kvót v objeme 105-tisíc ton za 650-tisíc eur spoločnosti WMJ company. Tá ich následne predala českej spoločnosti ČEZ za viac ako 1,5 milióna eur.

Vinu popierajú

Bývalý predseda predstavenstva a generálny riaditeľ teplární Peter H. tvrdí, že je nevinný. Predaj emisií nepodliehal verejnému obstarávaniu, podnik si mohol sám vybrať firmu, ktorej kvóty predá. Dohodnutú cenu za emisné kvóty považuje obžalovaný za dobrú. "Myslím si to,“ odpovedal na otázku predsedu senátu, z čoho pri hodnotení ceny vychádza. "Nie vždy je najvyššia cena aj najlepšia, treba brať do úvahy aj riziká, ktoré do obchodov vstupujú,“ argumentoval obžalovaný. Oba obchody s emisnými kvótami podľa neho schválilo predstavenstvo podniku. Vinu odmieta aj bývalý podpredseda predstavenstva a riaditeľ ekonomiky teplární Ivan G.

Čísla nepustia

Napriek snahám obhájiť svoje rozhodnutia, čísla hovorili jasne. Napokon obvinení museli uznať, že akceptovali podmienky a ceny navrhnuté spoločnosťou WMJ company. Trnavská teplárenská spoločnosť mala každý rok z ministerstva životného prostredia k dispozícii emisné kvóty v objeme 53 600 ton, jej reálna spotreba však bola len v objeme 1 500 – 2 000 ton. V roku 2008 predala spoločnosti WMJ company 45-tisíc ton emisných kvót za cenu 10,5 eura za tonu, aj keď referenčná cena na Komoditnej burze Bratislava bola viac ako 25 eur za tonu. V ďalšom roku tepláreň tej istej spoločnosti predala 60-tisíc ton emisných kvót za cenu 2,97 eura za tonu, referenčná cena na burze v tom čase bola 8,41 eura za tonu.   

Obvineniam čelí aj konateľ firmy, ktorý kvóty nakupoval. Rovnako aj predstaviteľ ďalšej súkromnej firmy, ktorého obžalovali pre prečin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. 

Súvisiace články