Zmeny v rokovacom poriadku. Toto sa poslancom nebude páčiť

Zmeny v rokovacom poriadku. Toto sa poslancom nebude páčiť Zdroj: SITA
BRATISLAVA / Predseda parlamentu Andrej Danko chce poslancom obmedziť čas na vystupovanie. Takáto zmena má byť zakotvená v novom rokovacom poriadku. Myšlienka obmedzenia diskusie na vhodný časový limit vychádza podľa Danka najmä z praktických skúseností, a to nielen rokovania slovenského parlamentu, ale aj bohatej histórie a praxe súčasných rokovacích systémov vo svete.

Danko chce v septembri predstaviť poslancom nový rokovací poriadok a otvoriť k nemu diskusiu.„Plánované obmedzenie nemožno v žiadnom prípade vnímať ako zásah do slobody prejavu volených zástupcov. Práve naopak, odstránia sa tým opakované snahy o umelé naťahovanie diskusie, či rôzne prieky poslancov. Stanovený limit musí byť dostatočný na vyjadrenie názoru, poslanec predsa musí byť schopný vyjadriť sa presne a zrozumiteľne k danej téme v určitom časovom rozpätí," myslí si Danko.

Počas parlamentných prázdnin Danko zriadil pracovnú skupinu, ktorá pripravuje zmeny rokovacieho poriadku. Potrebu nového rokovacieho poriadku si podľa neho vyžiadali situácie, ktoré za posledné mesiace vznikali počas rokovacích dní v pléne Národnej rady Slovenskej republiky.

Príprave rokovacieho poriadku predchádza rozbor rokovacích poriadkov vo viac ako 20 krajinách Európskej únie. „Slušné správanie, čisté a protokolárne oblečenie by mal byť absolútny etalón správania sa v pléne parlamentu,“ povedal Danko a dodáva „...samozrejmosťou musí byť aj dodržiavanie pravidiel a to bez rozdielu, napríklad zákaz používania mobilného telefónu, konzumácie jedla alebo pitia v pléne parlamentu, či natáčania akýchkoľvek videí.“

Novinkou, ktorá sa momentálne pripravuje, bude aj systém presného prideľovania času na diskusiu. Danko pripomína históriu, keď snaha extrémne dlhých rečníckych vystúpení bola už v rímskom senáte, ale asi najviac zapamätateľný je Senát v USA, kde rokovací poriadok umožňuje senátorom až tzv. „filibuster“, čiže úplné potopenie zákona neprerušovanými prejavmi. Praktiky filibusteru sú známe ako povestné čítania telefónnych zoznamov Washingtonu, či viac ako 24 hodinové prejavy a čítania ústavy.

Zdroj: noviny.sk/s využitím SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:20 VŠETKO ČO MÁM RÁD
15:00 Súdna sieň
15:50 Súdna sieň
13:35 DEDIČSTVO
14:55 Profesionáli II.
15:55 Simpsonovci I.
13:20 Doktori II.
14:20 Kosti XII.
15:15 Kosti XII.
14:10 Medzi nami zvieratkami
14:20 Rybičky Flip a Flap
14:25 Sníček
12:30 Podfukáři
14:35 Skleněné peklo
16:15 Skoro dospělá