Starosta Petržalky Ján Hrčka odstupuje kvôli zamestnancovi podozrivému z podvodu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Starosta Petržalky urobil niečo, čo u nás nie je úplne bežné. Vyvodil politickú zodpovednosť a odstúpil z funkcie. Megaškandál spôsobil jeden zo zamestnancov miestneho úradu, obohatil sa o viac ako 2 milióny 700-tisíc eur. A táto suma ešte nemusí byť konečná.
27-ročný muž si napríklad dal poslať ako plat 220-tisíc eur. Obvinený je zo sprenevery a zatiaľ je stíhaný na slobode. Súd totiž nevyhovel návrhu prokurátora, ktorý ho chcel mať vo väzbe.
Podľa doteraz známych informácií si mal jeden zo zamestnancov neoprávnene posielať minimálne od roku 2023 financie na svoje účty. Mestskej časti tak vznikla škoda za viac ako 2,7 milióna eur. Starosta svoje rozhodnutie vzdať sa mandátu odôvodňuje tým, že na podvod neprišli skôr. Oznámil to v piatok (16. mája) na tlačovej konferencii.
"Strašne ma to mrzí, strašne sa za to hanbím. Ale nevrátim to naspäť," skonštatoval Hrčka s tým, že hoci sa sám vinný necíti, je to podľa neho veľmi dlhá doba a veľmi veľa financií, o ktoré prišla mestská časť, preto musí vyvodiť politickú zodpovednosť.
Pochybenia nenastali len na miestnom úrade
Starosta hovorí o obrovskom zlyhaní na miestnom úrade, ktoré poškodilo celú mestskú časť. Hovorí o viacerých individuálnych zlyhaniach, keďže podvodné konanie si za celý čas nikto na úrade nevšimol. Neodhalili to ani kontroly či audit.
"Samozrejme sú to obrovské individuálne zlyhania konkrétnych ľudí priamych nadriadených, ktorí okrem riadenia majú v zmysle zákona, kontrolovať zamestnancov. Nevrátim čas na späť, strašne ma to mrzí, strašne sa za to, " hovorí Hrčka.
Následne sa ukázalo, že v roku 2023 si mal bývalý referent mzdového oddelenia na svoje účty previesť neoprávnene okolo 400-tisíc eur, v roku 2024 to bolo okolo 1,3 milióna eur. Za paradox starosta považuje to, že sú to roky, kedy mestská časť hospodárila v rekordnými prebytkami.
"V začiatku začínal okolo 8-tisíc eur mesačne a postupne to zdvíhal, na desať, dvanásť, päťnásť, dvadsať až 70- tisíc. Pre predstavu poslednú aprílovú výplatu si poslal 220-tisíc eur, " hovorí Ján Hrčka.
Starosta zároveň zdôrazňuje, že pochybenia nenastali len na miestnom úrade. To, že niečo nie je v poriadku, zistili totiž začiatkom mája, kedy ich jedna z bánk upozornila, aby si skontrolovali účty, lebo sa jej nepozdávali. To, že iná z bánk mu už skôr tento rok zrušila desiatky účtov, lebo ich považovala za rizikové, však miestny úrad nevedel a neupozornil ich ani nikto z kompetentných úradov či inštitúcií.
Ak by tento problém začali riešiť už v januári, škoda mohla byť podľa neho o takmer milión eur menšia.
Zamestnanec mal mať viac ako 150 účtov v bankách
Bývalý zamestnanec si mal na začiatku posielať menšie čiastky, neskôr sa suma navyšovala. V rámci poslednej výplaty malo ísť o sumu 220-tisíc eur. Istú dobu mal mať viac ako 150 účtov v ôsmich bankách, pričom v jednej ich mal mať niekoľko desiatok.
Podľa jeho slov tak mal robiť preto, lebo dlhoval "istým ľuďom" peniaze, avšak dôvody jeho konania môžu byť podľa starostu aj iné.
Bývalého zamestnanca, ktorý na úrade pracoval od septembra 2020, v uplynulých dňoch zadržala polícia a je vypočúvaný. S dvoma jeho priamymi nadriadenými miestny úrad už ukončil pracovný pomer.
"Vyšetrovateľ Kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave za tento skutok vyniesol obvinenie 27-ročnému Renému H. Bratislavy. Zo strany vyšetrovateľa bol spracovaný podnet na vzatie obvineného do väzby, " vyjadrila sa hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava Silvia Šimková.
To, že by sa mestskej časti vrátili takto odcudzené peniaze, by starosta považoval za "malý zázrak". Od 1. júna bude mestskú časť viesť prvá vicestarostka Petržalky Iveta Jančoková.