Posledná šanca na dohodu padla. Prímestské autobusy v celom Banskobystrickom kraji prestanú premávať

Posledná šanca na dohodu padla. Prímestské autobusy v celom Banskobystrickom kraji prestanú premávať

BANSKÁ BYSTRICA / Prímestské autobusy v celom Banskobystrickom kraji prestanú premávať od dnešnej polnoci. V piatok bola totiž posledná šanca na dohodu medzi vyšším územným celkom a dopravcom, ktorým je SAD Zvolen. Ich spor sa však vyriešiť nepodarilo a desiatky tisíc cestujúcich budú mať problémy dostať sa do práce, či do školy.

Rokovania zlyhali, prímestské autobusy v kraji od soboty nebudú jazdiť. Nepomohlo ani dnešné viachodinové stretnutie zástupcov SAD-ky Zvolen s vedením BBSK. Radikálny krok o zrušení liniek je reakciou na dlhodobé spory týkajúce sa financovania s vedením kraja.

Spor sa začal pred viac ako rokom po tom, čo kraj upozornil na neplatnosť predĺženia zmlúv ešte bývalým vedením VÚC, čo predbežne potvrdil aj okresný súd. Na zmenách financovania sa stranám nepodarilo dohodnúť a zhruba 70 tisíc ľudí, ktorých denne autodopravca prepravoval sa tak ocitlo v patovej situácii. "Čo bolo schodné pre nich, nebolo schodné pre nás a naopak," informuje predseda predstavenstva Adrián Polóny. 

"Chceli sme novú dvojročnú zmluvu, to bolo pre nich neprijateľné," uviedol Ondrej Lunter z úradu Banskobystrického kraja. Vedenie župy preto ide zvolať bezpečnostnú radu kraja, obrátiť sa chcú aj na súd, aby vydal neodkladné opatrnenie.

SAD-ka po rokovaní oznámila, že riešením by mohlo uzatvorenie zmlúv s jednotlivými samosprávami, ktoré by spoje financovali. Už sa im ozývajú mestá a obce, ktoré si chcú uzavrieť individuálne zmluvy s dopravcom.

Pozrite si archívnu reportáž o téme: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:55 Súdna sieň
09:55 Súdna sieň
10:55 POLICAJTI V AKCII
09:00 Simpsonovci VIII.
09:30 Simpsonovci VIII.
09:55 NAŠI I.
08:20 ZÁCHRANÁRI
09:20 Prvé oddelenie
09:50 Prvé oddelenie
09:05 Pat a Mat
09:15 Medzi nami zvieratkami
09:20 Jojko záchranár
08:45 Zamilovaní
10:25 Madea vás ochrání
12:30 Arthur a Maltazardova pomsta