Zatiahnuté, dážď
12°
Bratislava
Gizela
17.5.2024
Parlament neschválil opozičné návrhy na zmenu Zákonníka práce
Zdielať na

Parlament neschválil opozičné návrhy na zmenu Zákonníka práce

BRATISLAVA – Parlament dnes neschválil sedem noviel Zákonníka práce, ktoré predložili poslanci za SaS a líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Opozícia chcela umožniť zamestnancom zvoliť si namiesto stravovacích poukážok finančný príspevok na stravovanie.

Ďalším návrhom novely Zákonníka práce chceli liberáli s Matovičom riešiť problematiku mzdy a mzdového zvýhodnenia a náhrady mzdy za prácu vo sviatok a pracovný deň, ktorým je nedeľa.

"Oproti predchádzajúcej právnej úprave sa zužuje deň nepretržitého odpočinku na nedeľu a mení sa okrem iného aj výška percentuálneho mzdového zvýhodnenia za prácu v nedeľu a vo sviatok," uviedli predkladatelia.

Zníženie náhrady mzdy

SaS a OĽaNO-NOVA zároveň navrhovali znížiť maximálnu náhradu mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa z 36 mesiacov na šesť mesiacov. Presadzovali aj zjednodušenie pravidiel pri výpočte nároku na dovolenku v prípade, že pracovný pomer netrval celý rok, respektíve, ak zamestnanec nevykonával prácu počas celého roka.

Za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru mal mať zamestnanec nárok na jednu dvanástinu dovolenky za kalendárny rok. Za každých 21 neodpracovaných zmien v kalendárnom roku mohol zamestnávateľ krátiť dovolenku o jednu dvanástinu.

Zmena pracovného kódexu

Piatym návrhom novely Zákonníka práce chceli poslanci za SaS spolu s Matovičom liberalizovať zákonné obmedzenia pri dočasnom pridelení zamestnancov a zrušiť zodpovednosť užívateľského zamestnávateľa za agentúru dočasného zamestnávania vo veci dodržiavania rovnakých podmienok pre kmeňových a agentúrnych zamestnancov.

Ich šiesty návrh na zmenu pracovného kódexu upravoval vyradenie dopravných predpisov zo skupiny predpisov na úseku bezpečnosti a ochrany práce. Siedmym návrhom novely Zákonníka práce navrhovali vypustiť z legislatívy sadzby minimálnych mzdových nárokov.

Marketingový ťah

Zmeny v Zákonníku práce už pred časom minister práce a sociálnych vecí Ján Richter označil len za marketingový ťah na prezentovanie sa v parlamente. Opoziční poslanci podľa Richtera o svojich legislatívnych návrhoch nediskutovali so sociálnymi partnermi.

"Akákoľvek zmena musí prejsť procesom vyjednávania so sociálnymi partnermi," zdôraznil Richter. Upozornil na to, že Zákonník práce je kódexom na ochranu práv zamestnancov a jeho ostatná novela z roku 2013 vyrovnala nerovnoprávne postavenie zamestnancov a zamestnávateľov.

Téme sa venovali Lucia Stráňavová a Mária Dulaiová: