Oblačno
26°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Slovákov chudoba neohrozuje. Obyvatelia zažívajú najmenšie ohrozenie chudoby spomedzi členských štátov EÚ
Zdielať na
Slováci v EÚ

Slovákov chudoba neohrozuje. Obyvatelia zažívajú najmenšie ohrozenie chudoby spomedzi členských štátov EÚ

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Chudoba alebo sociálne vylúčenie ohrozujú viac ako pätinu populácie Európskej únie. Najväčšia časť obyvateľstva zažíva chudobu v Rumunsku a Bulharsku, najmenšia v Česku a na Slovensku.

Až 21,9 % populácie bloku, čiže 96,5 milióna obyvateľov Európskej únie bolo v minulom roku ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Z nich približne 5,9 milióna, čiže 1,3 % obyvateľstva únie žilo v domácnostiach ohrozených chudobou. Súčasne pociťovali všetky tri riziká spojené s ohrozením chudobou a sociálnym vylúčením. Znamená to, že okrem chudoby zažívali vážnu hmotnú a sociálnu núdzu a v ich domácnostiach bolo veľmi málo pracovnej aktivity. Vyplýva to z údajov za rok 2020 zo štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Najhoršie je na tom Rumunsko, Slovensko patrí medzi najmenej ohrozené krajiny

V rámci členských štátov únie, z ktorých boli údaje k dispozícii, v štyroch krajinách chudoba, alebo sociálne vylúčenie ohrozovali viac ako štvrtinu obyvateľstva. V najhoršej pozícii bolo Rumunsko, kde sa to týkalo až 35,8 percenta populácie. Nasledovali Bulharsko (33,6 %), Grécko (27,5 %). Na štvrtom mieste je Španielsko, ktoré patrí medzi prvé štyri krajiny, kde chudoba, alebo sociálne vylúčenie ohrozujú až 27 % obyvateľov.

Naopak, najmenšia časť obyvateľstva bola vlani chudobou alebo sociálnym vylúčením ohrozená v Českej republike, a to 11,5 percenta. Na druhej najlepšej priečke bolo Slovensko, v ktorom bolo ohrozených 13,8%  populácie. Nasledovali Slovinsko (14,3 %), Holandsko (15,8 %) a Fínsko (15,9 %).

Súvisiace články

Najčítanejšie