Turisti budú môcť po brexite šoférovať v Británií aj s vodičákom vydaným v EÚ. Musia ale spĺňať toto

Turisti budú môcť po brexite šoférovať v Británií aj s vodičákom vydaným v EÚ. Musia ale spĺňať toto

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN / Turisti vo Veľkej Británii budú môcť aj po brexite šoférovať s vodičským oprávnením vydanom na Slovensku alebo v inom členskom štáte EÚ. Spozornieť by ale mali vodiči nákladiakov a autobusov. Tí, ktorí majú v Spojenom kráľovstve trvalý pobyt, si budú musieť od Británie vybaviť príslušné povolenie. Brexit sa dotkne aj tých Slovákov, ktorí majú trvalý pobyt na ostrovoch. Akoby to teda malo celé fungovať po odchode Británie z EÚ?

Slováci, ktorí majú vodičák vydaný na Slovensku, ale trvalý pobyt majú na ostrovoch, musia po troch rokov od získania trvalého pobytu požiadať o britské vodičské oprávnenie. Takisto po dovŕšení veku 70 rokov musia ísť na povinné preskúšanie britských úradov o spôsobilosti viesť auto. Ako ďalej informuje brožúra o dopadoch tvrdého brexitu, ktorú pripravilo ministerstvo zahraničných vecí, pokiaľ ide o poistenie, Británia očakáva, že vodiči prichádzajúci z EÚ do Spojeného kráľovstva budú mať platnú poistnú zelenú kartu a platné potvrdenie o zákonnom poistení motorového vozidla.

Po nástupe Borisa Johnsona na post premiéra Spojeného kráľovstva vzrástlo riziko, že Británia odíde bez dohody. Johnson na rozdiel od svojej predchodkyne Theresy May bol zástancom odchodu Británie. Práve pre nezhody na britskej politickej scéne o tom, aký odchod vlastne chcú, sa dátum vystúpenia z Únie niekoľkokrát posúval. Pôvodne mali odísť 29. marca, potom 12. apríla, momentálne platí dátum odchodu 31. október. Johnson Úniu žiada, aby sa vyrokovaná dohoda menila. Británia však odíde koncom októbra, či už s dohodou alebo bez, avizuje britský premiér.

Aký dopad bude mať brexit na Slovensko? 

 

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:30 9-1-1: Texas
22:30 NAJHĽADANEJŠÍ
23:30 Kosti
20:25 Šesť dní, sedem nocí
22:35 Cesta za pomstou
00:30 Najlepšie svetové videá II.
21:00 Dr. House I.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIII.
21:25 Bob staviteľ
21:35 Krtko
22:05 Kúzlovanie
20:15 FILM TÝDNE: PREMIÉRA: Daddy Cool
22:10 Plán útěku 2
23:55 Strážce spravedlnosti II.