Novinový Špeciál s ministrom zahraničných vecí: V rezorte pôsobí neuveriteľných 28 rokov

26.05.2020 22:36 Noviny.sk Politika

Novinový Špeciál s ministrom zahraničných vecí: V rezorte pôsobí neuveriteľných 28 rokov

BRATISLAVA / Hosťom utorňajšieho novinového Špeciálu TV JOJ bol tentokrát minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Prezradil niečo o sebe, ako sa dostal k diplomacii, ale aj o svojich plánoch so Slovenskom.

Minister Ivan Korčok sa ako jediný člen vlády nezúčastnil slávnostného vymenovania prezidentkou spolu s ostatnými. Keďže cestoval aj s rodinou zo Spojených štátov, musel podstúpiť 14-dňovú povinnú karanténu. "Poviem, ako to cítim. Padlo mi to po tom strese so sťahovaním, nevedeli sme, že tak rýchlo budeme musieť odísť, dobre. My sme so Spojených štátov museli utiecť s troma taškami," priznal minister. 

Ivan Korčok pôsobí na ministerstve zahraničných veci od roku 1992, bol dvakrát štátny tajomník, veľvyslanec v Nemecku, pri Európskej únii a v Spojených štátoch. "V ´88 roku sme boli s manželkou vážne rozhodnutí, že odídeme z vtedajšieho Česko-slovenska. Kanada bola jedna z možností, ale potom prišiel 89. rok a tam nastal zlom," prezradil o sebe minister. Okrem diplomacie sa Korčok aktívne venuje aj športu. "Ja som cyklista z núdze, predtým som behával, ale odniesli si to moje kolená, tak som začal bicyklovať," vraví s úsmevom. 

Pozlátko diplomacie

Za posledných 20 rokov súčasný minister s rodinou absolvoval šesť dlhodobých pobytov v zahraničí. "Diplomacia má na sebe veľké pozlátko, je to niečo vzdialené, ľudia sa nevedia toho až tak dotknúť, ale je to vážna služba. A to, že môžte pracovať v zahraničí, to má úskalia, ja som to prežil s mojimi deťmi. To sú situácie, kedy vám zavolá minister a vy sa do dvoch týždňov musíte zbaliť a tie deti vás nepovažujú za diplomata, ale za otca. Moja manželka zas žije moju kariéru. Mám to šťastie, že ona má pre to pochopenie," vysvetľuje Korčok. 

V Spojených štátoch Korčok býval na vychytenej ulici. Na vedľajšej ulici mal dom Barack Obama, či Ivanka Trump. "Rezidencia veľvyslanca, pre mňa, to nie je len miesto, kde veľvyslanec chodí spávať s rodinou a žije v luxuse. Nesporná exkluzivita toho miesta bola využívaná na prácu, náš dom bol veľmi často plný hostí a to miesto nám umožňovalo dostať tam naozaj vplyvných ľudí," vysvetlil bývalý veľvyslanec. 

Nečakaný telefonát

Ivan Korčko tvrdí, že mal v Spojených štátoch naplánovaných ešte mnoho vecí, na ktorých chcel pracovať, keď dostal nečakaný telefonát s ponukou na ministra. "Ten telefonát prišiel uprostred porady, kedy sme už pripravovali letecký most na Slovensko kvôli koronavírusu a bol som postavený, dá sa povedať, pred životné rozhodnutie. Volal mi Richard Sulík, ktorý mi povedal, "tak počuj, už niečo máš za sebou, teraz je ten moment, kedy treba prísť domov a poď v tejto situácii prevziať zodpovednosť a poď robiť zahraničnú politiku," čiže nie už ju len vykonávať. Moja manželka ma podporila a začali sme sa baliť," opísal situáciu. 

"Som hrdý na to, že som slúžil Slovenskej republike 28 rokov, neslúžil som politickým stranám, hoci dvakrát som dostal možnosť pričuchnúť k politike, keď som bol zástupcom ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana a potom Miroslava Lajčáka," reagoval minister na ostrú kritiku Roberta Fica, ktorý ho označil za žoldiera, pretože v rezorte diplomacie pôsobil počas vlády niekoľkých strán. 

Budúce plány

Minister sa chce venovať prioritne štyrom veciam. Po prvé ide zjednotenie toho, čo Slovenko v zahraničí chce. "Zahraničná politika v záujme štátu v tejto oblasti je tak vážna vec, že by sme s ňou nemali doma vytĺkať lacné politické body a  je nesmierne dôležité, aby vedeli naši partneri, čo chceme a na to musíte hovoriť aspoň trochu jedným hlasom," poukazuje Korčok. 

V druhom bode by chcel všetkým objasniť, že do Európskej únie nás nikto neťahal, bola to naša slobodná vôľa, ktorú ale on považuje za to najlepšie, čo sa nám mohlo stať. Do tretice dozrieva čas, aby sme o Slovensku dávali na známosť ešte nejakých širším spôsobom a to chce minister robiť práve cez kultúru. "Je to najlepší spôsob, ako dať vo svete o sebe vedieť, lebo cez kultúru zanechávate najhlbšiu stopu. Kultúra produkuje emóciu, sme síce malá krajina, ale máme skvelých umelcov," dodal  Korčok, ktorý už začal rokovať s ministerkou kultúry. Podľa neho to má aj ekonomický rozmer. 

Naposledy chce Korčok podporiť aj slovenskú ekonomiku. "Investori tu potrebujú mať priestor a podmienky, to robí Richard Sulík, ale chcel by som vo svete ešte asertívnejším spôsobom otvárať dvere pre náš biznis, lebo zahraničná politika to je aj o prosperite a o tom, či dokážeme priniesť prácu našim občanom," povedal na záver Korčok. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PROSTŘENO
09:30 Súdna sieň
07:25 Panelák VIII.
08:40 Simpsonovci I.
09:10 Simpsonovci II.
06:25 POLICAJTI V AKCII
07:45 POLICAJTI V AKCII
09:25 Prvé oddelenie
07:40 Rapotáčik
07:50 Sníček
08:05 Okido I.
06:05 Skleněné peklo
07:50 Perfektní prázdniny
09:40 Jobs