Miroslav Lajčák ostáva ministrom zahraničných vecí, Kiska o jeho demisii nerozhodol

Miroslav Lajčák ostáva ministrom zahraničných vecí, Kiska o jeho demisii nerozhodol

BRATISLAVA / Miroslav Lajčák naďalej ostáva ministrom zahraničných vecí, až do konečného rozhodnutia prezidenta Andreja Kisku, ktorý si podľa svojich slov ešte nechal čas na premyslenie. Lajčák dovtedy bude naďalej vykonávať funkciu ministra. Rozhodnutie podľa hovorcu Borisa Gandela rešpektuje.

Miroslav Lajčák po príchode do Prezidentského paláca na otázku novinárov, či je už rozhodnutý odpovedal: "Už by sa patrilo."

"Svoje rozhodnutie si premyslím a nechám pánovi premiérovi a ministrovi čas na rokovanie," povedal prezident Kiska. Pellegrini uviedol, že neschválením Globálneho kompaktu OSN vláda vyslovila nesúhlas s paktom, no nevyslovila nedôveru ministrovi Lajčákovi. Minister Lajčák, podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Borisa Gandela, rešpektuje rozhodnutie prezidenta a do jeho definitívneho rozhodnutia bude vykonávať svoju funkciu. Ako dlho môže prezidentovi trvať rozhodovanie sa nikde nepíše.

Naďalej teda pokračuje v práci ministra zahraničných vecí a celá situácia sa má podľa Pellegriniho dohodnúť v najbližších týždňoch. Potom oznámi svoje konečné rozhodnutie. 

Vyhlásenie sme vysielali NAŽIVO.

Najväčším kritikom rozhodnutia prezidentského paláca je opozičná SaS. "To, čo dnes predviedli prezident, premiér a minister zahraničných vecí je bezprecedentné a nedôstojné. Občania sa právom môžu pýtať, kto koho v tejto situácii vydiera a kto je tu vlastne vydieraný. Za normálnych okolností, ktoré by zodpovedali ústave by sa už hľadal nový šéf slovenskej diplomacie," uvádza sa v stanovisku SaS.

Premiér Peter Pellegrini sa po zasadnutí vlády na krátko postavil pred novinárov, aby oznámil, že Slovensko nebude mať svojho zástupcu na rokovaní o Globánom pakte OSN v Marakéši. "Môžem potvrdiť, že najbližšie rokovanie vlády sa uskutoční až po Marakéši, to znamená, že už nemáme kedy predložiť návrh delegácie. Vláda teda neschválila nikomu účasť ani mandát zúčastniť sa marakéšskeho samitu," povedal Pellegrini.

Slovensko bude svoje pripomienky tlmočiť cez diplomatickú poštu, ktorú pripraví ministerstvo zahraničných vecí. "Tak, aby som ešte tento týždeň podpísal stanovisko a napísal naše výhrady v zmysle uznesenia národnej rady," dodal Pellegrini. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:30 Prvé oddelenie II.
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:05 Prvé oddelenie
05:40 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
05:05 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
06:05 BUČKOVCI 3
07:25 Keď je pečenie umenie III.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:05 12 darů do života
07:10 Lord of the Dance
08:55 Psí poslání