Na pojednávaní Rybaniča vypovedal Robert Kaliňák. Súd nakoniec odročili

19.10.2017 17:30 Noviny.sk Politika

Na pojednávaní Rybaniča vypovedal Robert Kaliňák. Súd nakoniec odročili

BRATISLAVA / V kauze obžalovaného poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča ako svedok na okresnom súde vypovedal minister vnútra Robert Kaliňák. Asistent poslanca Jozefa Rajtára čelí obžalobe pre ohrozenie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

"Ja si myslím, že je niekto iný zodpovedný v tej veci a v tejto chvíli sa zbabelo schováva za štatút poslanca," povedal Kaliňák novinárom po tom, ako opustil pojednávaciu miestnosť. Obžalovaného podľa Kaliňáka na celú vec nahovoril jeho šéf, poslanec Jozef Rajtár a ten by podľa neho mal stáť aj pred súdom.

Filip Rybanič spolu s Rajtárom navyše podľa ministra zverejnili len selektívne údaje týkajúce sa jeho účtu. "Na základe toho začali niektoré médiá zverejňovať, že som prijal peniaze od Ladislava B., čo nie je pravda," dodal Kaliňák s tým, že primárnou pohnútkou Rybaniča bolo vyrobiť kauzu. "Tým, že skomolili informácie, tak ich zneužili," dodal.

"Pred súdom by mal stáť človek, ktorý obchoduje s daňovým podvodníkom," reagoval Rajtár, ktorý prišiel na pojednávanie podporiť obžalovaného. Zároveň poprel, že by konanie Rybaniča inicioval on sám. To, že by konal pod vplyvom Rajtára, odmietol po pojednávaní aj samotný Rybanič. "Považujem to za totálne nezmysly. Takéto tvrdenia sa nezakladajú na žiadnej pravde," povedal. 

Advokát Rybaniča na začiatku vypočúvania ministra namietal zaujatosť sudkyne. Jedným z dôvodov je vylúčenie verejnosti, druhým je to, že ako svedkovia sú v prípade predvolaní aj dvaja policajní vyšetrovatelia a tretím je otázka, ktorú sudkyňa na poslednom pojednávaní položila obžalovanému. "Bola to otázka, aké zákonné ustanovenia porušil daným konaním, teda tým, že zverejnil informácie," povedal Rybaničov obhajca. Výpovede policajtov sú zase podľa obhajcu v rozpore s judikatúrou najvyššieho súdu. Práve vyšetrovatelia sa podľa neho pri zadržaní a výsluchu dopustili viacerých nezákonností, napríklad ho vypočúvali v nočných hodinách. Vyšetrovatelia sa nakoniec z pojednávania ospravedlnili pre zaneprázdnenosť, ako druhý svedok vypovedal zamestnanec Tatrabanky.

Súd pojednávanie odročil na 19. decembra, vypovedať má znalec navrhnutý obhajobou. Celá vec sa pred súdom pre zachovanie bankového tajomstva prejednáva s vylúčením verejnosti.  Štvrtkové pojednávanie sa začalo oneskorene, keďže v ranných hodinách na bratislavských súdoch nahlásili prítomnosť bomby.

Rybanič si podľa obžaloby nezákonne pozrel v banke účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka. Podľa prokuratúry sa tým dopustil spomenutého skutku, a to závažnejším spôsobom konania, za ktoré hrozí trestná sadzba tri roky až osem rokov väzenia. Závažnejším spôsobom konania sa v tomto prípade rozumie "porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej mu podľa zákona". Po jeho obvinení opozícia kritizovala, že v tomto prípade polícia konala veľmi rýchlo, na rozdiel od iných prípadov, v ktorých sú podozriví predstavitelia vládnej moci.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:20 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
06:15 VŠETKO ČO MÁM RÁD
06:50 Prvé oddelenie II.
07:05 Chutíš mi
05:10 Súdna sieň
05:45 Profesionáli II.
06:30 X Factor Veľká Británia XIII.
05:05 Robošváb IV.
05:30 Sherm a jeho mikróby
05:45 Bobove dobrodružstvá na pláži
05:35 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
07:45 Žena z mých snů
09:30 Černí baroni