Marína
8.12.2022
Odídenci zo Siete idú do Most-Híd
Zdielať na

Odídenci zo Siete idú do Most-Híd

BRATISLAVA / Pätica poslancov NR SR na čele s Andrejom Hrnčiarom, ktorá v utorok odišla zo strany Sieť, vstúpi do poslaneckého klubu Most-Híd. Dnes to po rokovaní s Hrnčiarom oznámil predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Toto rozhodnutie ešte vo štvrtok schváli predsedníctvo strany. Už vo štvrtok by sa mal konať aj poslanecký klub za účasti pätnástich poslancov, teda pôvodných desiatich z Mosta-Híd a piatich nových.

Podľa Bugára treba zo vzniknutej situácie vyvodiť dôsledky. "Treba rozmýšľať ako ďalej. Bude tu ďalší klub s 15 poslancami. Je to vec premiéra a Koaličnej rady, či bude naďalej fungovať štvorkoalícia alebo vznikne trojkoalícia,“ uviedol Bugár, ktorý predpokladá, že Fico zavolá predsedu Siete Romana Brecelyho a bude sa ho pýtať, koľkými poslancami vie podporiť koalíciu.

"Ak nebude vedieť preukázať podporu, s jedným alebo dvoma poslancami nebude môcť ministerstvo obhájiť,“ uviedol s tým, že ak nedostanú od Brecelyho dobrú odpoveď, tak bude Most-Híd požadovať rezort dopravy, ktorý vedie práve Brecely. "Ak vznikne trojkoalícia. Budeme o tomto poste rozprávať s koaličnými partnermi,“ dodal Bugár.

Vstúpia ako jednotlivci

Bugár zároveň oznámil, že pätica poslancov vstúpi do klubu Most-Híd ako jednotlivci, nie ako platforma. Vo štvrtok teda do klubu pribudnú okrem Hrnčiara poslanci Eduard Adamčík, Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor a Igor Janckulík. "Je to posilnenie, pretože naše priority bude presadzovať pätnásť poslancov,“ povedal. Podľa neho s päticou poslancov existuje silná programová zhoda. Preto vníma vstup poslancov do klubu Most-Híd ako logické vyústenie situácie.

Podľa Hrnčiara vstup poslancov do klubu Most-Híd je najlepšie rozhodnutie vzhľadom na koalíciu. "Nebolo by dobré, aby koalíciu podporovali nezaradení poslanci. Budeme rešpektovať dohody, ktoré vzniknú v klube,“ konštatoval.

Otázku postov zatiaľ neriešili

Bugár zároveň povedal, že s Hrnčiarom nerokoval o obsadení postu ministra dopravy ani šéfov spoločností, ktoré patria pod tento rezort. Zaoberať sa tým budú, keď bude dohoda na obsadení ministerstva. "Otázka postov sa bude riešiť na Koaličnej rade,“ povedal aj Hrnčiar. 

To sa týka aj jeho funkcie podpredsedu NR SR. Na otázku, ak by dostal ponuku stať sa ministrom dopravy, Hrnčiar odpovedal: "Odmietol by som takú ponuku.“ Hrnčiar v minulom volebnom období odišiel z klubu Most-Híd. Vtedy sa vzdal poslaneckého mandátu. Dnes na takýto krok nevidí dôvod, pretože teraz odišiel zo strany, kde boli nedemokratické princípy a odišlo naraz viacero poslancov.

Pätica poslancov NR SR na čele s Andrejom Hrnčiarom odišla v utorok zo strany Sieť. Poslanci hneď po odchode oznámili, že chcú rokovať s poslaneckým klubom strany Most-Híd o možnosti vstúpiť do tohto klubu. Predsedníctvo Most-Híd v utorok poverilo vedenie strany rokovaním s päticou poslancov.

Most-Híd neotvorí podľa Bugára otázku zotrvania ministra vnútra Roberta Kaliňáka vo funkcii. Bugár to povedal v súvislosti s tým, že sa pravdepodobne bude modifikovať Koaličná zmluva po zmene pomerov v parlamente.

Dvaja poslanci v parlamente 

Stranu Sieť zastupuje v parlamente už iba poslanec Radoslav Procházka a Alena Bašistová. Na odchod pätice poslancov zo Siete nie je podľa predsedu strany Romana Brecelyho žiadny relevantný dôvod. Ako povedal v utorok pre agentúru SITA, jedinou ich zásadnou výhradou bolo pôsobenie predchádzajúceho predsedu Radoslava Procházku, ktorý sa v záujme udržania jednoty strany na sneme vzdal svojej funkcie a dal tak priestor novej krvi.

"Žiadne ďalšie výhrady neodzneli ani na včerajšom stretnutí a dodnes mi nie sú známe. Z celej doterajšej komunikácie skupiny poslancov je zrejmé, že zo strany boli rozhodnutí odísť už dávno pred snemom a že ich jediným cieľom bolo vlastnej strane čo najviac ublížiť,“ vyhlásil Brecely.

Podľa pätice poslancov nedemokratické spôsoby vedenia strany, riadenie Siete ako súkromnej firmy, nekomunikácia s poslancami Siete, žiadna sebareflexia a hádzanie zodpovednosti na druhých boli veci, ktoré mu vnútri strany vyčítali. Poslanci považovali za potrebné o vzniknutej situácii v strane informovať predsedov koaličných strán.

Sieť rozširovať nebudú

Predseda strany Sieť a minister dopravy Roman Brecely neplánuje stranu rozširovať o odpadlíkov z iných parlamentných strán. Ako povedal dnes na brífingu po predsedníctve strany Sieť, odchod pätice poslancov zo Siete na čele s poslancom Andrejom Hrnčiarom považuje za ich obchodnícky postoj.

Vedenie strany Sieť dnes rokovalo o aktuálnej situácii po tom, čo stranu opustila pätica nespokojných poslancov. "Predsedníctvo Siete berie na vedomie odchod piatich poslancov zo strany. Vníma ho ako posledný v dlhom rade dôkazov o obchodníckom postoji týchto ľudí k výkonu poslaneckého mandátu,“ povedal vo svojom krátkom vyhlásení Brecely. Podľa jeho slov si predsedníctvo strany počká na výsledky svojho rokovania s predsedami ostatných koaličných strán a až po ňom uskutočnia ďalšie kroky.

"Prípadné vypovedanie koaličnej zmluvy počas predsedníctva Slovenska v Rade EÚ by považovalo za politické hazardérstvo a za krok k destabilizácii vládnej väčšiny,“ dodal Brecely s tým, že bude hľadať také riešenie, ktoré zabezpečí pevnosť vládnej väčšiny a jej praktický výkon vo vláde a v parlamente.

Súvisiace články

Najčítanejšie