Jasno
18°
Bratislava
Vratislav
18.6.2024
Rodičovský dôchodok opäť vyplatia. Takúto sumu penzisti dostanú
Zdielať na

Rodičovský dôchodok opäť vyplatia. Takúto sumu penzisti dostanú

BRATISLAVA / Rodičovský dôchodok bude vyplatený jednorazovo v júni 908 043 poberateľom. Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude mesačne 28,20 eura, teda súhrne za rok 338,40 eura. Celková suma na rodičovské dôchodky bude vyše 307 miliónov eur. Uviedol to v pondelok (11. 3.) na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD).

Dodal, že najvyšší rodičovský dôchodok bude mesačne 203,30 eura, čiže za celý rok pôjde súhrnne o 2439,60 eura. "Toto je naozaj extrém a dostane ho jeden konkrétny poberateľ na desať detí," uviedol Tomáš. Naopak, najnižší rodičovský dôchodok bude 10 centov mesačne, teda za celý rok súhrnne 1,20 eura. Tento dôchodok dostane 1 597 poberateľov.

TV JOJ

Maximálna mesačná výška rodičovského dôchodku na jedno dieťa bude 23,50 eura, avšak priemerná mesačná výška na jedno dieťa bude 15 eur. Celková suma, ktorú Sociálna poisťovňa (SP) vyplatí na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur.

Schválili natrvalo jednorazové vyplácanie

Tomáš dodal, že rodičovský dôchodok zostal zachovaný aj po zmene vlády. Jedinou korektúrou bolo, že schválili natrvalo jednorazové vyplácanie. "Naďalej však toto opatrenie vyvoláva polemiku z hľadiska jeho finančnej udržateľnosti a tlaku na rozpočet SP, ako aj o tom, že je diskriminačný voči určitej skupine seniorov," priblížil šéf rezortu.

Ide pritom podľa neho o seniorov, ktorí deti nemajú, ktorých deti zomreli, sú ťažko zdravotne postihnuté alebo pracujú v zahraničí. "Naopak, seniori, ktorí vychovávali deti, museli určitú časť stráviť s nimi doma, majú zase nižšie dôchodky. Preto rezort práce ponúka aj alternatívne riešenie, ktoré nebude diskriminovať ani jednu skupinu seniorov," objasnil Tomáš.

Ako uviedol, do výpočtu dôchodkov seniorov, ktorí vychovávali deti, by sa za toto obdobie zarátavala plná mzda, ktorú zarábali pred odchodom na rodičovskú alebo materskú dovolenku. Znamenalo by to, že že všetky dôchodky týchto seniorov by boli prepočítané aj spätne dozadu. "Vyžadovalo by si to však zmenu ústavy a potrebovali by sme dosiahnuť ústavnú dohodu naprieč politickým spektrom v parlamente. Kým takáto celopolitická dohoda nevznikne, tento zákon zostane len v šuplíku a nepredložím ho do parlamentu," uzavrel Tomáš.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy