Skoro jasno
17°
Bratislava
Karolína
3.6.2023
Samosprávy žiadajú kompenzácie za vysoké ceny energií
Zdielať na

Samosprávy žiadajú kompenzácie za vysoké ceny energií

BRATISLAVA / Zvýšené ceny energií výrazne dopadli aj na obce, mestá a župy. To je len jeden z veľkých problémov, ktoré musia samosprávy riešiť v uplynulých rokoch. Tvrdia, že zákony sú prijímané chaoticky, vláda im pridáva povinnosti a zároveň uberá peniaze. No a to v konečnom dôsledku pocítia ľudia.

Pandémia, vysoké ceny energií, ruská vojna na Ukrajine. Samosprávy hovoria, že popri bežnej agende sa snažia riešiť aj všetky tieto mimoriadne situácie. Nie je to možné v stave, keď sa takmer až boja každého rokovania parlamentu, že čo im zase dopadne na plecia. "No a potom sa stáva to, čo robíme všetci veľmi neradi, že po celom Slovensku sa musia zvyšovať poplatky za škôlky, sa musia zvyšovať dane z nehnuteľností. a to nie je daň, ktorú by si vymyslel primátor, alebo starosta, ale to je daň, ktorú donútila zaviezť táto vláda," povedal starosta Ružinova Martin Chren. 

Samosprávy už aj robili rôzne nátlakové akcie, popri tom však stále skúšajú s vládou rokovať. Chcú zlepšiť kompenzačný mechanizmus za energie, aby sa vôbec vedeli dostať ku sľúbeným 200 miliónom eur. A privítali by aj odpustenie, či odloženie splatnosti pôžičiek ešte z čias covidovej pandémie. "My sme dostali pomoc 5-násobne nižšiu než v českej republike, a tam ju dostali grantom, my pôžičkou, ktorú by sme mali budúci rok splatiť," dodal Chren. 

Predsedovia samosprávnych krajov Slovenska, SK8, dnes rokovali v Chateau Rúbaň. Okrem iného vytýkali tejto vláde aj to, že nedostatočne diskutujú so samosprávami pri návrhu zákonov. "90 percent poslaneckých návrhov nie sú vôbec prerokované so zástupcami samosprávy, a majú pritom dopad na rozpočty," uviedol Jaroslav Baška, trenčiansky župan. 

Pri zákone o verejnej doprave SK8 vytýka ne koordinovanosť cestovných poriadkov, keďže vlaky vytvára ministerstvo, autobusy samosprávy. "Navrhujeme vznik samostatnej inštitúcie, úradu, ktorý bude rozhodovať o tom, ako budú zosúladené," doplnil Ondrej Lunter, banskobystrický župan. Otvorili aj otázku ceny tepla a prípadných nevyčerpaných kompenzácií vlády za energie. "Aby mohli byť využité aj pre organizácie, ktoré sú kúrené centrálnymi zdrojmi tepla," uzavrel trnavský župan Jozef Viskupič. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy