Oplatí sa čakať na lacnejšie byty? Zisťovali sme, ako je to aktuálne na realitnom trhu

Oplatí sa čakať na lacnejšie byty? Zisťovali sme, ako je to aktuálne na realitnom trhu

BRATISLAVA / Kúpiť nehnuteľnosť začína byť pre čoraz viac Slovákov nesplniteľný sen. Podmienky bánk sa sprísňujú a ceny rastú. Byty napriek koronakríze v druhom štvrťroku medziročne zdraželi takmer o 10 percent.

To, čo sa momentálne deje na trhu s nehnuteľnosťami, nie je zázrak ani náhoda. Slováci jednoducho potrebujú niekde bývať a za strechu nad hlavou sú ochotní platiť stále viac. Koronakríza mala, podľa predpovedí, tento trend zastaviť, no opak je pravdou. "Stalo sa to, že máme akútny nedostatok bytov," vyjadrila sa Daniela Danihel Rážová, riaditeľka Bond reality. A tie, ktoré sa dostanú do ponuky sa predajú skôr, ako ich vôbec začnú stavať.

"Práve byty aj domy sa, počas pandémie a počas izolácie v duchu: zostaň doma, stali pre takmer všetkých Slovákov bezpečný pristav," povedala Eva Sadovská, analytička Wood & Company. Záujem o vlastné bývanie stále niekoľkonásobne prevyšuje ponuku. Pandémia ho síce trochu pribrzdila, no zjavne nie dosť. V niektorých regiónoch stúpli ceny aj o viac ako 20 percent. "Predtým o nejaký byt mali záujem 15 záujemcovia, teraz to môžu byť piati, ale stále je to pre realitnú kanceláriu dosť veľký dopyt," poznamenala Sadovská. 

Zdražovanie sa netýka len novostavieb, ale aj starších bytov. Na pokles ich ceny sa však v najbližších mesiacoch nedá spoliehať. Jedným z dôvodov sú odklady úverových splátok až na 9 mesiacov. Čo bude potom je otázne. "Nárast miery nezamestnanosti najmä u tej skupiny obyvateľstva, ktorá je dlžná bankám, ktorá má hypotéky, môže spôsobiť, že tie nehnuteľnosti pôjdu na trh, budú sa ich banky snažiť zbaviť, prísť k peniazom a tým pádom tie ceny môžu klesnúť," vysvetlil Pavel Škriniar, Ekonomická univerzita Bratislava. 

Ešte stále je však dosť takých, ktorí nemajú problémy s peniazmi a skupujú byty ako investície. Dôvod na pokles ich cien preto zatiaľ nie je. "Jediné riešenie, ktoré existuje, je zrýchliť povoľovacie procesy a dostať na trh väčšie množstvo bytov," dodala Rážová, riaditeľka Bond reality.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:50 NOVÉ BÝVANIE
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:25 Prepáč, si ženatý
19:45 Profesionáli
20:25 Hitman: Agent 47
17:50 Keby bolo keby 2
18:55 Keby bolo keby 2
20:10 Myšlienky vraha
18:15 Požiarnik Sam VIII.
18:30 Okido I.
18:45 Jojko oslávencom
16:30 Čarodějovy hodiny
18:25 Líbat nevěstu zakázáno
20:15 Královna ledu