Pre Slovensko sa črtá nová príležitosť, mohli by sme sa stať technologickým lídrom

07.07.2020 19:36 Noviny.sk Ekonomika

Pre Slovensko sa črtá nová príležitosť, mohli by sme sa stať technologickým lídrom

ŽILINA / Podpredseda vlády Richard Sulík sa stretol s členom vedenia bruselskej kancelárie kórejskej automobilky v jednej z jej fabrík, a to v Tepličke nad Váhom. A hoci sa zišli v závode, kde sa vyrábajú autá s benzínovým či naftovým motorom, rozprávali sa o autách na vodíkový pohon. Vicepremiér pritom naznačil, že na rozvoj takýchto automobilov na Slovensku by mohla prispieť samotná vláda, ale aj eurofondy.

Slovensko má šancu stať sa lídrom v oblasti výskumu vodíkovej technológie, vyhlásil v utorok po stretnutí s predstaviteľmi spoločností Hyundai Motor Group a Kia Motors Slovakia podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa jeho slov by v priebehu niekoľkých mesiacov malo byť na Slovensku vybudovaných až osem čerpacích vodíkových staníc, čo by mohlo zvýšiť záujem slovenských motoristov o vodíkové automobily.

"Slovensko je v prepočte na jedného obyvateľa najväčším výrobcom automobilov na svete, a v tejto súvislosti si myslím, že vodíkové technológie aj v automobilovom priemysle môžu mať veľkú budúcnosť. Kia a Hyundai ako sesterské firmy sú jednými z mála výrobcov vodíkových automobilov na svete, a ja pevne dúfam, že raz sa aj v tomto žilinskom závode bude aspoň v malých sériach vyrábať auto s vodíkovým pohonom," uviedol Sulík.

Ako ďalej dodal, ministerstvo hospodárstva má v pláne v krátkom čase zriadiť centrum vodíkového výskumu v Košiciach. "Pred pár týždňami som navštívil Technickú univerzitu v Košiciach, kde sa výrazne posunuli vo výskume vodíkových technológií. Bohužiaľ, doteraz narážali na typické slovenské javy, ako napríklad tri roky trvajúcu registráciu patentu či nekonečné čakanie na eurofondové peniaze. Je pre Slovensko typické, že upratovacie firmy dostanú milióny na výskum, ale Technická univerzita, ktorá má reálne výsledky, musí na ne čakať," skonštatoval Sulík.

Podľa jeho slov sa 16. júla uskutoční vodíková konferencia, na ktorú pozval odborníkov, aby sa spoločne poradili, ako ministerstvo hospodárstva dokáže podporiť vodíkové technológie. Prvým krokom bude snaha o výstavbu čerpacích vodíkových staníc. "Máme nového šéfa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorý má k dispozícii aj príslušné eurofondy. Pri nástupe dostal odo mňa jasné zadanie, a to čím skôr na Slovensku postaviť 4 - 8 čerpacích vodíkových staníc. Je to vec, ktorej sa ešte počas tohtoročnej jesene budeme venovať," dodal Sulík.

Slovensko v konkurencieschopnosti od Ficovej vlády prudko padá. Sulík si sľubuje veľa od patentov. Bližšie už Richard Juriš: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Dr. Dokonalý
06:00 Krimi
06:35 Noviny TV JOJ
05:40 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
07:50 NOVÁ ZÁHRADA
05:15 Súdna sieň
05:55 HESLO
06:45 KEBY BOLO KEBY - Láska, sex a šťastie
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:30 Vévodkyně
08:30 Modrý slon
09:55 Pomáda: Živě