Pôžičky pre mladomanželov budú opäť o čosi dostupnejšie. Parlament odobril novelu zákona

27.11.2019 12:20 Noviny.sk Ekonomika

Pôžičky pre mladomanželov budú opäť o čosi dostupnejšie. Parlament odobril novelu zákona

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Po novom o podporu na bývania bude môcť požiadať širší okruh mladomanželov. Nárok na pôžičku budú mať mladomanželia vo veku do 35 rokov, ktorí uzavreli manželstvo najviac tri roky pred podaním žiadosti.

Novelu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania, ktorú v stredu schválili poslanci v parlamente, je z dielne Most-Híd. V súčasnosti je to pôžičkou pre mladomanželov tak, že o ňu môžu požiadať do 35 rokov, ak ale manželstvo uzavreli najviac jeden rok pred podaním žiadosti o úver. Novela zákona, ktorá predlžuje dobu podania žiadosti od uzavretia manželstva nadobudne účinnosť 1. januára 2020.

"Návrhom sa zároveň upravuje podmienka poskytnutia podpory na obstaranie bytu výstavbou alebo kúpou bytu v bytovom alebo polyfunkčnom dome pre určený okruh žiadateľov, medzi ktorých patria manželia do 35 rokov, manželia s maloletým dieťaťom do troch rokov, manželia s osvojeným maloletým dieťaťom do päť rokov, člen domácnosti, ktorej členom je aj fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo osamelý rodič s nezaopatreným dieťaťom do pätnásť rokov," vyplýva z novely.

Podľa súčasnej úpravy možno poskytnúť podporu len vtedy, ak mesačný príjem žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne podľa osobitného predpisu, neprevyšuje štvornásobok sumy životného minima vypočítaného pre žiadateľa a osoby, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne. "Maximálna príjmová hranica sa návrhom zvyšuje na päťnásobok uvedenej sumy. Rovnaká zmena nastane v prípade žiadateľa, ktorým sú mladomanželia pri poskytovaní podpory na obstaranie bytu kúpou bytu v rodinnom dome," uviedli predkladatelia z Mostu-Híd. Uvedená zmena reaguje na podnety z praxe a jej cieľom je umožniť získanie podpory na obstaranie bývania pre ešte širšiu skupinu žiadateľov.

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:40 PRESTRETÉ
10:40 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
09:55 Kosti V.
11:10 Áno, šéfe! USA V.
12:30 Hoď svišťom
10:30 Nákupné maniačky
11:55 VLCI
12:55 Ochrana svedkov II.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido II.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti II.
09:15 Zůstaň nablízku
10:55 Tygr a sníh
13:05 Neřízená střela