Podľa zamestnávateľov môže minimálna mzda vzrásť najviac na 552 eur

Podľa zamestnávateľov môže minimálna mzda vzrásť najviac na 552 eur

BRATISLAVA / Podľa zamestnávateľov je podľa výkonu ekonomiky priestor na zvýšenie minimálnej mzdy maximálne na sumu 552 eur. Rokovanie odborárov so Smerom pred samotným utorňajším rokovaním s nimi, pokladajú za pošliapanie hodnôt sociálneho dialógu.

Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia priemyselných zväzov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR sú ochotné rokovať o prípadnej valorizácii minimálnej mzdy do úrovne vychádzajúcej z platného zákonného mechanizmu, ktorý ju stanovuje na 552 eur. Konštatovali to vo štvrtok na brífingu ich predstavitelia. Zhodujú sa však na tom, že minimálna mzda pre rok 2020 by s ohľadom na očakávané spomalenie ekonomického rastu mala zostať na úrovni minimálnej mzdy roku 2019. Odborári a strana Smer-SD navrhujú minimálnu mzdu vo výške okolo 600 eur.

"To je suma, ktorá je už za hranicou ekonomického rácia, ale ešte raz zdôrazňuje, že by mala podľa nášho názoru pokryť istý apetít politický na raste minimálnej mzdy," vraví Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov. 

"Hoci miera nezamestnanosti na Slovensku prudko klesá, neznamená to, že problém s nezamestnanosťou pominul. V okresoch ako Rimavská Sobota, Kežmarok, Revúca a podobne problém nedostatku voľných pracovných miest stále pretrváva. Ďalšie rapídne zvyšovanie minimálnej mzdy nové pracovné miesta v ekonomicky najslabších regiónoch nevytvorí," zhodli sa slovenskí zamestnávatelia.

Odborári si predstavujú minimálnu mzdu 635 eur

"Dnes ráno som dostal písomný návrh podpísaný všetkými troma zamestnávateľskými zväzmi, s úsmevom som si ho prečítal a s úsmevom preto, lebo ak vám niekto ponúka to, čo vám garantuje zákon, tak to je úsmevné," reaguje na ponuku Marián Magdoško z Konfederácie odborových zväzov. Predstava odborárov je 635 eur. K dohode by ale malo dojsť do 15. júla, čo sa asi nestihne, keďže je to už v pondelok a od zrušeného rokovania žiaden ďalší termín vytýčený nebol. 

Ak sa sociálni partneri ani tento rok na výške minimálnej mzdy nedohodnú, znamená to, že rozhodne vláda svojim nariadením. A keďže predstavy Smeru sú viac-menej známe, dá sa predpokladať, že sa budeme hýbať okolo 600 eurovej hranice.

Za posledné štyri roky nárast o 37 percent

Od roku 2015 po rok 2019 vzrástla minimálna mzda podľa zamestnávateľov o 37 %, pričom len samotné dane a odvody vzrástli zo 149 eur na 273 eur. Zároveň Zákonník práce stanovuje viacero úrovní minimálnej mzdy, pričom tá najvyššia už teraz presahuje úroveň 1 000 eur a v kombinácii s príplatkami za prácu cez víkend a v noci prevyšuje priemerné zárobky napríklad IT špecialistov.

"Ako zamestnávatelia si uvedomujeme náročnosť práce, ktorú vykonávajú naši zamestnanci a máme za to, že si rozhodne zaslúžia vyššie mzdy. Minimálna mzda za posledné roky významne stúpla. V uplynulých štyroch rokoch až o 37 %, čo je výrazne viac, než rast produktivity práce. Z tohto nárastu však štát našim zamestnancom významnú časť berie vo forme daní a odvodov. Preto ako riešenie ponúkame zavedenie 100-percentnej daňovej odpočítateľnej položky na minimálnu mzdu. Tá vie zvýšiť príjem zamestnancov a zabezpečiť tak omnoho vyšší čistý príjem, než umožňuje bežný rast minimálnej mzdy," dodali slovenskí zamestnávatelia.

Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila zo 480 eur na 520 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak stúpol na 2,989 eura zo súčasných 2,759 eura. Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti vlaňajšku išiel nahor o 27,17 eura na 430,35 eura.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:25 Súdna sieň
16:30 Aféry II.
17:30 NOVINY
15:55 Simpsonovci I.
16:25 Simpsonovci I.
16:55 Simpsonovci I.
16:05 Vražedné Miami
17:05 Doktori II.
18:00 Súdna sieň
16:00 Pat a Mat
16:15 Ocko hrdina
16:20 Máša a medveď III.
14:30 Podfukáři
16:35 Góóól! III.
18:20 Martin a Venuše