Slovensko zaostáva za krajinami V4. Nevieme zamestnať svojich a ani cudzincov

Slovensko zaostáva za krajinami V4. Nevieme zamestnať svojich a ani cudzincov

BRATISLAVA/BRUSEL / Slovensku sa nedarí umiestniť na trhu práce ťažko zamestnateľných a úspešní nie sme ani pri zamestnávaní cudzincov. Firmy preto musia odmietať zákazky. A hoci má Slovensko najnižšiu nezamestnanosť v histórii, stále zaostávame za susednými krajinami. Spoločnosti ešte stále ponúkajú viac ako 80-tisíc pracovných miest, ktoré u nás nevieme obsadiť.

Podľa eurostatu dosahuje únia za júl najlepšie čísla nezamestnanosti od krízového roku 2008. Najlepšie sú na to Česi, ale v tesnom závese idú aj Maďari či Poliaci, ktorí skončili v rámci V4 všetci v prvej pätke. Slovensko skončilo na 19. mieste a pritom tu je približne 80 tisíc voľných miest. "Prvým dôvodom je, že naozaj na Slovensku v tých raných 90. rokoch krachoval priemysel, a to najmä na juhu a východe Slovenska. Tým druhým dôvodom je, že máme pomerne veľkú rómsku komunitu, ktorej integráciu sme zanedbali," uviedol Vladimír Baláž, ekonóm SAV. 

​Na poslednom stretnutí tripartity premiér vyhlásil, že sa bude pracovať so všetkými ťažko zamestnateľnými. "Budeme musieť vymyslieť motivačný systém pre firmy, ktoré budú zamestnávať aj našich rómskych spoluobčanov," vyhlásil predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini.

Naši predstavitelia ale nevedie okrem vlastných ľudí, šikovne zamestnávať ani cudzích. To že ich potrebujeme je jasné od roku 2015. Oproti ostatným krajinám a aj napriek zjednodušenému procesu, trvá ich zamestnávanie dlho. "Viaceré rezorty na to nie sú pripravené, či už je to ministerstvo zahraničných vecí alebo ministerstvo vnútra," povedal Mário Lelovský, viceprezident RÚZ. Okrem toho ich aj zamestnávame najmenej v rámci okolitých krajín. Možno aj preto premiér zamestnávateľom sľúbil, že to pôjde jednoduchšie a pracovné skupiny sa majú stretnúť do troch týždňov opäť.

Či sa aspoň v zamestnávaní cudzincov dokážeme nakopnúť ukážu už najbližšie mesiace. Zamestnávatelia sú údajne pripravení. "Aby dovoz pracovnej sily, ktorý dnes Slovensko nutne potrebuje bol čo najefektívnejší," povedal Alexej Beljajev, predseda APZ. "Ale očakávame a budeme dozerať, aby všetky rezorty aj skutočne robili to, čo majú," dodal Mário Lelovský.

Zamestnávanie cudzincov ale nezlepší čísla našej nezamestnanosti. Naši predstavitelia preto budú mať čo robiť, aby sme v tomto smere nezaostávali za krajinami V4. "Budeme musieť urobiť ešte veľa práce v oblasti integrácie Rómov, ale budeme musieť porozmýšľať, či nepodporíme aj sťahovanie za prácou," dodal Vladimír Baláž.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:45 SEDEM
22:40 INKOGNITO - VEĽKONOČNÉ
20:10 Power Rangers: Strážcovia vesmíru
22:40 Tvrďas 3
00:25 Hviezdna brána I.
20:10 Vtierka Castle II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York V.
22:00 C.S.I.: Kriminálka New York V.
20:55 Príbehy dvoch myší II.
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:35 Sam a Max
20:15 Pohanský král
22:15 Fakjů pane učiteli
00:25 JOE