Priateľské žmurknutie či lopta ako dar. Prezidentské stretnutie vyvolalo zmätok a hnev

Priateľské žmurknutie či lopta ako dar. Prezidentské stretnutie vyvolalo zmätok a hnev

HELSINKI / Stretnutie Donalda Trumpa s Vladimírom Putinom na domácej pôde hodnotia nielen opoziční demokrati, ale aj viacerí republikáni negatívne. Nepriaznivo sa prostredníctvom videa vyjadril aj Arnold Schwarzenegger.

Prezidentské stretnutie mnohých zmiatlo a najmä rozhnevalo. Prezidenti naopak vyzerali spokojní. Trump mal na Putina pri prvej podávačke rúk žmurknúť, on mu na oplátku dal loptu z majstrovstiev sveta. Americký prezident uveril aj slovám toho ruského. "Musel som zopakovať to, čo som už niekoľkokrát povedal - Rusko nikdy nezasahovalo a nebude do vnútorných záležitostí USA, vrátane volebného procesu," uviedol ruský prezident, Vladimír Putin.

Po návrate domov nešetril Donald Trump chválou na adresu Vladimíra Putina. "Myslím si, že prezident Putin bol veľmi veľmi silný," povedal americký prezident. Naopak, veľmi slabý bol Trump podľa demonštrantov, ktorí sa hneď zbehli pred Biely dom. Rovnaký názor zastávali aj opoziční demokrati. "V celej histórii našej krajiny Američania nevideli prezidenta, ktorý by tak podporil protivníka ako Trump Putina. Jediným vysvetlením je možnosť, že Putin má škodlivé informácie o Trumpovi," povedal Charles Schumer, demokratický senátor. 

Tvrdé slová ale neprišli len z demokratických radov. Prostredníctvom sociálnych sietí sa negatívne vyjadrili aj republikáni a chválu nezožal ani u bývalého senátora Kalifornie a herca Arnolda Schwarzeneggra: "Prezident Trump, videl som vašu tlačovú besedu s prezidentom Putinom. Stál si tam ako taký mäkkýš, fanúšík. Som sa pýtal sám seba, kedy si vypýtaš autogram, alebo selfíčko."

Po Trumpovom európskom turné sa Európa obáva, či sa ešte môže na svojho spojenca spoliehať. Trump dokonca spojencov označil nepriateľmi, aj keď neskôr rétoriku zmiernil. Ešte predtým ich vyhrešil za výdavky na obranu v rámci nato a Nemcom za paktovanie s Rusmi pre plyn.

Európski lídri, vrátane Donalda Tuska, tvrdia, že aj napriek nezhodám je únia a Amerika najlepšími priateľmi a kto tvrdí niečo iné, šíri bludy. Tieto bludy a nezhody rozhodne neprospievajú svetovej ekonomike, od ktorej je závislá aj tá naša. "Existuje zvýšená pravdepodobnosť toho, že ak sa americký prezident Donald Trump zle vyspí, tak by mohol zaviesť dovozné clá na automobily, ktoré sú vyrobené v EÚ," dodal  Stanislav Pánis, analytik J&T banky.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:30 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
11:35 Útek na Horu čarodejníc
13:50 Narnia: Princ Kaspian
10:10 NOVÉ BÝVANIE
11:15 Nové bývanie
12:45 Drvivý dopad
11:00 Áno, šéfe! USA VII.
12:20 Kto porazí šéfkuchára
12:50 Keď je pečenie umenie IV.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti III.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Bob staviteľ XV. - XVIII.
09:40 Zůstaň nablízku
11:20 Kolo zázraků
13:10 Příšerky z vesmíru