Ministerstvo financií sa teší. Slovensko smeruje k vyrovnanému rozpočtu

28.06.2018 08:55 Noviny.sk Ekonomika

Ministerstvo financií sa teší. Slovensko smeruje k vyrovnanému rozpočtu

BRATISLAVA / Slovensko vlani smerovalo k vyrovnanému rozpočtu adekvátnym tempom, a preto nie je potrebné navrhnúť spustenie korekčného mechanizmu. Konštatujú to analytici ministerstva financií (MF) v materiáli o plnení pravidla vyrovnaného rozpočtu za rok 2017. Týmto pravidlom sa pritom rozumie dosiahnutie štrukturálneho schodku vo výške 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), resp. adekvátne smerovanie k jeho dosiahnutiu.

Štrukturálny deficit podľa Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR v minulom roku dosiahol 1,1 % HDP a medziročne sa zlepšil o 0,8 percentuálneho bodu. „Dosiahnutá konsolidácia tak prevýšila stanovenú trajektóriu o 0,4 % HDP,“ uvádza sa v materiáli.

Smerovanie k vyrovnanému rozpočtu pritom podľa rezortu financií potvrdzuje aj vyhodnotenie výdavkového pravidla, ktoré ukazuje, či rast výdavkov neprekonal rast hospodárskeho potenciálu ekonomiky. Upravené výdavky podľa analytikov ministerstva rástli medziročne o 0,4
percentuálneho bodu pomalšie, než umožňoval potenciálny rast, po zohľadnení požadovanej cesty k vyrovnanému rozpočtu.

Plnenie pravidla vyrovnaného rozpočtu, ktoré je súčasťou európskeho fiškálneho kompaktu, bude ešte hodnotiť Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. V minulosti ministerstvo a rada prezentovali aj odlišné názory na potrebu zavedenia korekčného mechanizmu. IFP však upozorňuje, že metodika oboch inštitúcií je rozdielna. „Postup RRZ kombinuje hodnotenie splnenia jednotlivého pravidla so samotným
celkovým hodnotením, a teda už počas hodnotenia indikátorov RRZ zohľadňuje všetky relevantné dodatočné faktory,“ uvádza IFP. Rozpočtová rada zverejní svoje hodnotenie pravidla vyrovnaného rozpočtu v polovici júla.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:40 Súdna sieň
07:30 ZOO
09:05 Vianočný drak: Zachránené Vianoce
11:45 Vianočný Panelák
07:45 Panelák
09:00 Nákupné maniačky
10:30 Prvé oddelenie
07:25 Malý medvedík
07:50 Altair v Hviezdnom kráľovstve
08:00 Wilf - čarodejnícky pes
06:20 Cizinka s mou tváří
08:05 Tygří oči
09:45 Je prostě báječná