Európska únia v rozpočte ukrojí z koláča poľnohospodárom. Polepší si veda a výskum

Európska únia v rozpočte ukrojí z koláča poľnohospodárom. Polepší si veda a výskum

BRATISLAVA / Návrh rozpočtu Európskej únie po roku 2020 počíta s miernym krátením peňazí do poľnohospodárstva. Naopak, viac eur má byť pridelených výskumu, kontrole vonkajších hraníc či obrane. Rokovania o konečnej podobe rozpočtu ale ešte budú náročné.

Jednou z oblastí, kde by mali narásť výdavky je výskum, vývoj a technológie. Predseda školského výboru slovenského parlamentu to len kvituje. "Ak chce Európska únia zachovať konkurencieschopnosť voči ostatku sveta, a dnes to nie je len o Spojených štátoch, ale aj o ázijských krajinách, tak musíme výrazne viac investovať do vedy a výskumu," uviedol predseda výboru pre vzdelávanie Ľubomír Petrák.

Ďalšou dôležitou oblasťou, ktorá zrejme môže počítať s nárastom peňazí, je bezpečnosť a ochrana vonkajších hraníc Európskej únie. Predseda výboru pre obranu hovorí, že peňazí na bezpečnosť nikdy nie je dosť. "Často sa bezpečnosť podceňuje, a myslím si, že v Európskej únii kardinálne podcenili bezpečnosť od začiatku tohto storočia," povedal predseda výboru pre obranu Anton Hrnko.

Na druhej strane, agrosektor zrejme zoškrtajú o päť percent oproti súčasnému rozpočtu. "Nevieme, akým kľúčom sa to bude deliť, vraj budú zvýhodnené južné štáty, že sú tam nejakí imigranti. Viete, čo je najhoršie? My sme premrhali významné obdobie od roku 2004," dodal Jaroslav Karahuta, odborník na pôdohospodárstvo. 

Novinkou má byť mechanizmus, ktorým únia bude môcť zmraziť peniaze tým krajinám, ktoré porušujú zásady demokratického právneho štátu. V súčasnosti by sa to mohlo týkať najmä Maďarska a Poľska. "Bez tohto naviazania by bolo veľmi ťažké vymáhať zo strany Európskej únie nejakú súdržnú politiku alebo dodržiavanie základných pravidiel," povedal poslanec Martin Poliačik. 

"V tejto chvíli sa to možno Slovenska až tak veľmi nedotýka, ale nevieme, do akej miery myslia demokratické štandardy. Ak by do toho zahrnuli aj boj s korupciou, tak Slovensko bude mať vážny problém a rozhodne nie je, prečo sa tešiť," uviedol podpredseda eurovýboru Martin Klus. Únia sa ale musí vyporiadať aj s ročným výpadkom 12 miliárd eur po odchode Veľkej Británie.

Pozrite si archívnu reportáž o rozpočte Slovenskej republiky.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:20 REŠTART
11:45 James Bond: Zlaté oko
14:40 Mortdecai: Grandiózny prípad
10:05 Zlatokopovia z Arkansasu
12:15 MILÁČIKOVO
13:10 15 MINÚT. KUCHÁR
11:10 Najkrajšie bývanie II.
12:30 Vraždy v Midsomeri X.
14:55 Columbo
11:05 Fix a Foxi
11:35 Príbehy dvoch myší
12:00 Albert spoznáva svet
11:05 Vánoční show
12:40 Cesta za snem
14:25 Grace, kněžna monacká