Ženy verzus muži. Platy stále nie sú rovnaké

Ženy verzus muži. Platy stále nie sú rovnaké Zdroj: isifa
BRATISLAVA / Ženy priemerne zarábajú o 16,3 percenta menej, takže od tretieho novembra, ako keby prestávali a plácu oproti chlapom dostávať odmenu. Na Slovensku je to ešte horšie. Európska komisia chce, aby sa to zlepšilo.

Napriek tomu, že rovnaké práva sú v Únii garantované pre všetkých, prax je iná. U nás ešte horšia. "Na Slovensku hodinová mzda žien je o takmer 20 percent nižšia než u mužov. Tento rozdiel sa za posledné roky neznížil. Patrí medzi najvyššie v celej Európskej únii," hovorí Dušan Chrenek, zstúpenie Európskej komisie na Slovensku. 

Horšie ako my skončili viaceré vyspelé štáty. Oproti mužom dostávajú menej Rakúšanky, Nemky, Britky či Češky. Európske štatistiky potvrdzujú aj odborníci. Najrovnejší sme si v mladosti na brigádach. "Brigády sú zväčša fixne zadané, že koľko človek zarobí na hodinu,"  vysvetľuje hovorkyňa Profesia.sk Nikola Richterová. Napriek tomu, že európske ženy dosahujú vyššie vzdelanie ako muži, sa tieto nožničky rovnosti začnú roztvárať. Ženy totiž často preberajú neplatené úlohy spoločnosti. Európska komisia zavádza rôzne legislatívne opatrenia na zosúladenia súkromného a pracovného života, napríklad aj cez eurofondy cez Slovensko.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:35 Útek na Horu čarodejníc
13:50 Narnia: Princ Kaspian
16:50 Shrek 2
11:15 Nové bývanie
12:45 Drvivý dopad
15:05 Denník ľadovej princeznej
11:00 Áno, šéfe! USA VII.
12:20 Kto porazí šéfkuchára
12:50 Keď je pečenie umenie IV.
12:00 Maxipes Fík
12:10 Dážďovečky
12:25 Krtko
11:20 Kolo zázraků
13:10 Příšerky z vesmíru
14:45 Za zavřenými dveřmi