Rokovania o brexite pokračujú. Únia očakáva iniciatívu zo strany Británie

Rokovania o brexite pokračujú. Únia očakáva iniciatívu zo strany Británie

BRUSEL / Druhé kolo rokovaní o brexite sa začalo. Michel Barnier za Európsku úniu a David Davis za Veľkú Britániu budú so svojimi tímami štyri dni pracovať na kľúčových otázkach odchodu Spojeného kráľovstva z Únie.

Európe ide predovšetkým o práva svojich ľudí za kanálom aj po odchode Británie a o to, aby Londýn dodržal svoje nemalé finančné záväzky. "Musíme preskúmať a porovnať naše pozície s cieľom dosiahnuť pokrok. Naše skupiny vyjednávačov budú pracovať na právach občanov a finančnom vyrovnaní, ako aj otázkach rozchodu," uviedol európsky vyjednávač Michel Barnier.

Od brexitu prešiel rok a koncom marca 2019 má Británia definitívne opustiť úniu. Situácia je však komplikovaná, že o nejakom rýchlom progrese sa nedá hovoriť. Uvedomujú si to aj vyjednávači. "Teraz sa dostávame k jadru veci. Je pre nás neuveriteľné významné pokročiť a definovať rozdiely v našich postojoch, aby sme ich vedeli vyriešiť. Je čas pustiť sa do práce," vysvetlil David Davis, britský vyjednávač.

Barnier ešte minulý týždeň informoval, že rad je na britskej strane, aby urobila pokrok v oblasti práv občanov. Tu sa obe strany líšia v pohľade na to, či to má byť súčasťou britského práva alebo pod dohľadom európskeho Súdneho dvora. Je dokonca ochotný prerušiť rokovania, ak od Davisa nebude počuť, že Londýn tieto záväzky akceptuje. 

Neistota momentálne spôsobuje to, že britská ekonomika rok po brexite spomaľuje. Britská libra padá, čo vyhovuje turistom, ktorí túžia po nákupe v Spojenom kráľovstve. Neteší to však Slovákov, ktorí tam pracujú. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Súdna sieň
06:05 DEDIČSTVO
07:30 Panelák
05:15 Hoď svišťom II.
05:50 POLICAJTI V AKCII
06:50 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:45 Prázdniny za všechny prachy
07:35 Daddy Cool
09:20 Valerian a město tisíce planet